Hirdetés
greenfo/MTI

99 évre állami vagyonkezelésbe kerülnek a városligeti ingatlanok az Országgyűlés döntésével. Az előterjesztők szerint erre a tervezett fejlesztések hatékony megvalósítása érdekében van szükség. Az MSZP tiltakozik a Városliget plázásítása ellen.

A fideszes Papcsák Ferenc zuglói polgármester, valamint frakciótársai, Vas Imre és Lipők Sándor törvényjavaslatát kormánypárti szavazatokkal fogadta el 2013. december 17-én a parlament. A jogszabály értelmében a Városligetben lévő ingatlanok – a Műcsarnok, a Széchenyi fürdő, a műjégpálya és a műszaki építmények kivételével – 99 évre ingyenesen a száz százalékban állami tulajdonú Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. vagyonkezelésébe kerülnek. Az egyéb vagyonkezelői jogok, továbbá a főváros forgalomszervezési és hulladékgazdálkodási feladatai változatlanok maradnak. A vagyonkezelő által létrehozott épületek az állam százszázalékos tulajdonába kerülnek, e beruházások közérdekű célú fejlesztésnek, az épületek pedig nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű nemzeti vagyonnak minősülnek majd.
A jogszabályban kimondták, hogy a városligeti építési beruházások befejezése után a zöldfelületek aránya nem lehet kevesebb az idén december 31-ei állapotnál. A törvény azt is tartalmazza, hogy a Városligetben kulturális, közösségi szórakoztató, oktatási-nevelési, sport- és szabadidős célú, hitéleti, turisztikai, vendéglátó, kiskereskedelmi, közlekedési és biztonsági épületeket lehet emelni, valamint parkolót és kerékpártárolót lehet kialakítani.

A fővárosi önkormányzatnak 2014. június 30-ig városligeti építési szabályzatot kell megállapítania.  A törvény a kihirdetését követő napon lép hatályba. A Városligetben a jövőben kiemelt állami beruházásokat valósítanak meg, köztük a múzeumi negyedet. Az előterjesztők javaslatuk indoklásában azt írták, hogy a Városligetnek és intézményeinek méltó megőrzése, megújítása és a liget történeti hagyományaihoz illeszkedő fejlesztése kiemelt nemzeti cél és állami feladat.

Az ellenzék kritizálta a törvényjavaslatot. A szocialisták az indítvány visszavonására szólították fel Papcsák Ferencet, mert szerintük a Fidesz el akarja rabolni a budapestiektől legnagyobb közparkjukat, a Jobbik pedig kifogásolta, hogy a Regnum Marianum templom helyreállítása nem szerepel a tervekben. 

Akció a Városligetért

A parlament fideszes többségének döntésével csaknem 100 évre államosították a Városligetet, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy ott monumentális épületeket emeljenek. Nem hallgattak a környezetvédőkre, a civil szervezetekre; a budapestiek megkérdezése nélkül vették el a főváros egyik legértékesebb természeti kincsét. Mi a budapestiekkel közösen akarunk dönteni, nekünk számít a fővárosiak véleménye. Ezért aláírásgyűjtésbe kezdünk, hogy megvédjük a Városligetet a Fidesz megalomániás terveitől. Nem hagyjuk, hogy a liget zöldfelületét törvényi manipulációval csökkentsék, hogy ne a Városligetben, hanem Budapest egy másik, használaton kívüli területén létesüljön új múzeumi negyed.

Támogatunk minden kulturális beruházást, így a tervezett múzeumi negyedet is, de a Városliget plázásítását nem. Nem értünk egyet azzal, hogy a beruházás a Városliget rovására valósuljon meg. Azt javasoljuk, hogy a múzeumi negyed a főváros más részén, például a Nyugati pályaudvar melletti állami tulajdonú területen épüljön meg.

A Fidesz egyre durvább támadásokat indít Budapest ellen, a keddi döntés egy ezek sorában – írta közleményében Horváth Csaba, az MSZP főpolgármester-jelöltje.

Kapcsolódó anyagok:

A MUT állásfoglalása a Városliget beépítése ellen

Féltik az urbanisták a Városligetet

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás