A közszolgálatinak füllentett Kossuth rádióban Nagy Katalin, Brüsszelbe delegált pártpropagandista úgy vezette be az Európai Parlamentben megszavazott természet-helyreállítási jogszabályt, hogy az a tagállamok szuverenitásnak megsértése, a nemzeti jogalkotás, közfeladatellátás folyamatába, azaz a „belügyekbe” történő beavatkozás…
Mondatja, sugallja az a kormányzat, aki totálisan leépítette a természetvédelmi alapfeladatok közigazgatási szintű ellátását, magyarán módszeresen és tervszerűen szétverte az állami természetvédelmet, annak kormányzati szervezetrendszerét.
A Nagy Katalin újságíró nevével fémjelzett propaganda-hadművelet előzménye a „Természetkárosítás – élőhelyvédelem – vadvédelem” címmel 2023. június 20-án Budapesten megrendezett konferencián tapintható ki. Itt Tahyné Kovács Ágnes, a PPKE Jog- és Államtudományi Karának docense az élőhelyek jogi eszközökkel kikényszeríthető védelmével kapcsolatban, az EU természet-helyreállítási rendelet-tervezetére (Restoration Law) utalva kifejtette, hogy a jelenség már Európában is jelen van, ez mégsem a helyes irány, hiszen az alkotmányos kereteken belül a jogintézményeink adottak, a jogkövető magatartás a védelmet biztosíthatja. És nem szakadt rá a magyar égbolt!
A WWF Magyarország is érzékelhetően megzavarodott, hiszen ez a természetvédelmi operettszervezet csupán „kirakatokban” gondolkodik. A status quo jegyében szakpolitizáló (a mindenkori kormányokkal harmonikusan együttműködő) természetvédelmi szervezet gyakorlatilag asszisztál a hazai kormányzati szintű természetvédelmi közfeladat-ellátás leépítéséhez, szétrombolásához.
Tehát: az EU-s jogszabály célul tűzte ki, hogy 2030-ig az Európai Unió szárazföldi és tengeri területeinek 20 százalékán természetvédelmi helyreállítási tevékenységet kell végezni, 2050-re pedig az összes leromlott ökoszisztémára kiterjednek az eredeti állapot visszaállítására törekvő intézkedések. A 20 % a mi szempontunkból szimbolikus: magam is azért bátorkodtam javasolni ezt a mennyiségi mutatót, mert hazánkban nagyjából ennyi az erdők (pontosabban az erdő művelési ágba tartozó, sok esetben erdőt „nyomokban sem tartalmazó” faanyagtermesztő helyek) kiterjedésének aránya az ország területéhez képest. Azaz, jelenleg a faállománnyal borított terület alapján az ország erdősültsége 19,6%.
Ebből az 1.941.579 hektár (2020) üzemtervezett erdőterületből pedig mindösszesen 27.736 hektár az „örökerdő”, a folyamatos erdőborítást biztosító, szálaló üzemmóddal kezelt ökoszisztéma jellegű fás növénytársulás – ez pedig bőven 2 % alatti!
(Persze megemlíthetjük a 63 darab erdőrezervátumot is, amelyek összes területe 13.100 hektár, amiből magterület mindösszesen 3 665 hektár. Nos, ez a nevetséges mennyiség maga a blöffkategória…)
A többi – tehát Magyarország megközelítően 20 %-a – kedvezőtlen vagy rossz állapotú élőhely, leromlott (pontosabban a hozamvezérelt, vágásfordulóra alapozott erdőgazdálkodás által lerontott) erdei ökoszisztéma – függetlenül attól, hogy természetvédelmi oltalom alatt áll-e vagy sem! Egyébként a védett erdők összes területe 2020-ban 458.938 hektár volt, ami a fentebb mondottak alapján nem jelent semmit… különösen a tűzifarendelet óta. (A jogintézményeink ugye adottak?)
Egy fideszes európai parlamenti képviselő (Tóth Edina hajdani Európai Néppárthoz delegált politikai tanácsadó) szerint Magyarországon 50 milliárd forintba kerülne a rendelet végrehajtása. (Nem világos, hogy 2030-ig, 2050-ig vagy évente? Ez most sok vagy kevés?) Gondoljunk bele, hogy Rogán Antal minisztériuma tavaly – csak egy év alatt – összesen 44 milliárd forintot költött a kormánypropaganda gyártására és terjesztésére… Míg ez utóbbi azonnal elillant, az ugyanennyibe kerülő helyreállítás eredménye azért hosszú távon hat. Reményeink szerint…
A szerző Baráz Csaba természetvédő, akivel itt hallható korábbi podcastunk >>>
Kapcsolódó anyagok:
Meglepő, de törékeny természetvédelmi győzelem
Az antizöld Fidesz is kapott egy természetvédelmi pofont az Európai Parlamentben