Az Európai Bizottság úgy döntött, hogy kizárja az atomerőműveket annak a 2014-ben életbe lépő útmutatónak a terjedelméből, amely az energetikai és környezetvédelmi célokból adható állami támogatást szabályozza – jelentette be Joaquín Almunia, az EU versenyügyi biztosa. Orbán olcsó hazugsága
Az atomenergiával kapcsolatos állami támogatásról az EB 28 fős bizottsága hozta meg a döntést. Almunia szerint nem arról van szó, hogy az atomenergia kaphat-e támogatást vagy nem, és nem is arról, hogy támogatják-e vagy nem a tagállamokat az atomenergiával kapcsolatban. A mostani döntés alapján azonban az atomenergia támogatási szándéka esetén azt közvetlenül az EU működéséről szóló szabályok szerint fogják megvizsgálni és nem az új útmutatás szerint.
Korábbi hírek szerint a Bizottság vizsgálta, hogy milyen feltételek mellett lenne lehetőség az atomenergia támogatásának szabályozásának az új útmutatóba foglalására, de most úgy döntöttek, hogy erre nincs lehetőség. A Bizottság egyik feladata, hogy meghatározza az állami támogatások szabályait, hogy semmilyen szubvenció ne torzítsa az egységes európai piacon a versenyt. Egyedi szabályok hiányában a Bizottság az általános szabályok szerint fogja vizsgálni az eseteket. Egy szóvivő azt is hozzátette, hogy ha az útmutatóba tették volna a szabályokat, az sem jelentett volna semmit a német atomerőmű-leszereléssel kapcsolatosan. A Bizottság az új útmutatóról az energia és környezetvédelmi szektor számára konzultációt indít még 2013 vége előtt és a tervek szerint 2014 közepén fogadják el a végleges változatot- írta a NucNet-re hivatkozva az energiainfo.hu.
Szemben az árral
Amint azt korábban írtuk: Orbán Viktor szerint négy-öt év múlva Magyarországon lehet a legalacsonyabb a villamos energia ára az Európai Unióban, aminek feltétele az atomenergia-kapacitás bővítése. Orbán üzent Indiából: ebben lepipáljuk majd az egész EU-t. Magyarországon jelenleg a háztartások energiaárai csökkennek, de a kormány szeretné, ha később az üzleti szférában is visszaesnének a költségek – mondta a hivatalos indiai látogatáson tartózkodó kormányfő a Mumbaiban rendezett magyar-indiai üzleti fórumon. A kabinet azért is áll ki a nukleárisenergia-felhasználás mellett, mert szükség van rá az energiaár-csökkentéshez – közölte Orbán Viktor. Emlékeztetett, hogy jelenleg a magyar villamosenergia-ellátás 40 százaléka származik atomenergiából, a kormány azonban közel van az erőműbővítésről szóló megállapodáshoz, így ez az arány a következő évtizedben 60-70 százalékra emelkedhet. Magyarországnak nincsenek természeti erőforrásai, így ez az egyetlen lehetőség a relatíve olcsó energia előállítására például ipari felhasználásra – mutatott rá. Mindezek alapján úgy vélte, 4-5 év múlva Magyarországon lehet a legolcsóbb a villamos energia ára az Európai Unióban. Ennek azonban előfeltétele, hogy a jelenlegi kormányzópárt megnyerje a jövő évi választást – tette hozzá.
Olcsó hazugság
Jó jönne már ennek az országnak egy szavahihető miniszterelnök. Olyan, akinél, ha mond valamit, nem azt kell figyelni, hogy közben keresztbe teszi-e az ujjait a háta mögött, és nem azon kell töprengeni, hogy most éppen hányszor és mivel ver át. Amikor például azzal áll elő, hogy szeretné, ha a magyarok kapnák a térségben a legalacsonyabb áron az áramot, és ezt csak egy új atomerőmű építésével lehet megoldani, jó lenne nem arra gondolni, hogy egyetlen mondatba nehéz ennél több csúsztatást belezsúfolni. A régiónkban egyetlen állam sincs, amely hatalmas fosszilis tüzelőanyagkészletekre támaszkodna. „Saját jogú” atomnagyhatalom sem akad a szomszédságban. Az energiát döntően mindannyian importáljuk, méghozzá ugyanolyan (világpiaci) áron. A román, cseh, lengyel stb. és a magyar energiaárak között a különbséget alapvetően az adó határozza meg. Az energiaszektor, illetve közvetlenül az energiafogyasztás adóztatásában pedig a magyar kormány hagyományosan rekorder – ez így volt már 2010 előtt is, de az Orbán-kabinet a háromféle különadóval alighanem világcsúcsot állított fel.
Magyarországon az energia azért is drága, mert a piacunk még mindig monopolpiac, ahonnan a versenyt a jobb- és a baloldal teljes egyetértésben zárta ki az EU által előírt ún. unbundling (a kereskedői, szállítói és szabályozói funkciók szétválasztása) elmulasztásával. A piaci viszonyok bevezetését 2009-ben a két nagy párt együtt szabotálta el (az emlékezetes Fónagy–Podolák-törvénnyel), aminek az árát máig fizetjük. Csehországban, Szlovákiában, ahol már versenypiac működik az energiaszektorban, idén mindenfajta erőszakos „rezsicsökkentés” nélkül is nagyobb mértékben estek az energiaárak, mint nálunk. Idehaza viszont a piaci viszonyoktól megkímélt állami MVM olyan extraprofitot (tavaly nagyjából 100 milliárd forintot) tesz zsebre, amilyenről az energiamultik álmodni sem mernek.
Az Orbán által proponált atomerőművel az a baj, hogy ha újat kell építeni, akkor minden más energiatermelő kapacitásnál drágább (meg akkor is, ha elromlik). A Roszatom – a paksi bővítés megvalósítására kiszemelt orosz nukleáris cég – illetékesével készült legutóbbi budapesti interjúban már 6000 milliárd forintos beruházási költség szerepelt: ez az éves magyar GDP húsz százaléka, és nagyjából egyharmaddal növelné meg az államadósságunkat, miközben az új paksi blokkokból származó áram még a kormány saját számításai szerint is drágább lenne a piaci átlagárnál (abban a rendkívül valószínűtlen esetben is, ha a tervezett idő- és költségkereten belül sikerülne felépíteni a két új blokkot). Ráadásul a beruházásra a mai kilátások alapján nincs is szükség: pillanatnyilag olyan olcsó az áram (és olyan kicsi a kereslet), hogy a legújabb gázerőművünk is áll és szendereg, míg a következő évtizedben nagyjából 2000 megawattnyi (vagyis Paks 2-vel megegyező teljesítményű) megújulós kapacitást, azaz szél-, nap- és biomassza-erőművet fogunk üzembe helyezni uniós vállalások és a saját jól felfogott érdekeink miatt.
Ha mindezt világosan elmondanák az embereknek, valószínűleg senki sem vágyna új atomerőműre. Sőt a legújabb közvélemény-kutatás szerint a folyamatos, most éppen az olcsósággal érvelő hazudozás ellenére a többség jelenleg is elutasítja a projektet. Csak a kormány és a kitárt zsebű gazdasági holdudvar ragaszkodik hozzá – meg azok, akik az ő megbízásukból (de a mi pénzünkön) zúdítják a valóságra az újabb és újabb atomcsapásokat – írta Hargitai Miklós