Hirdetés
Forrás: 24.hu

A jogállamisági aggályok vagy az ukrajnai helyzet mellett a Donald Trump és Kamala Harris közötti versenyben marginálisnak tűnhet az éghajlatváltozás kérdése, pedig világszinten is hatalmas téttel bír az Egyesült Államok klímapolitikája. Immár tényleg az utolsó órában járunk, drasztikus és azonnali fellépésre lenne szükség, kérdés, hogy republikánus jelölt megválasztása miként befolyásolná a globális felmelegedés elleni küzdelmet.

Donald Trump első elnöki ciklusa során több alkalommal is tanúbizonyságát adta a mainstream tudományos nézetekkel szembemenő elképzeléseinek – volt, hogy atombombával akart megállítani egy trópusi ciklont, máskor filctollal hamisított meg egy hurrikán-előrejelzést, a pandémia idején pedig olyan gyógyszert szedett, amelynek pozitív hatása nem volt igazolt. Különösen aggasztó, hogy míg a világ szakembereinek és döntéshozóinak többsége évek óta egyre sürgetőbbnek látja az éghajlati átalakulás elleni fellépést, addig a volt amerikai elnök rendszeresen szkeptikus, sőt klímatagadó gondolatokat fogalmazott meg, több esetben pedig a globális felmelegedés elleni küzdelemmel ellentétes lépéseket tett.

Csak hogy néhány példát említsünk:

  • kiléptette az Egyesült Államokat a párizsi klímaegyezményből, ahová csak Joe Biden elnöksége alatt tért vissza az ország,
  • lényegében bedarálta a NASA egyik szénfigyelő projektjét,
  • korábbi klímatagadót nevezett ki az űrhivatal élére,
  • igyekezett új területek megnyitásával kedvezni a fosszilis iparnak,
  • emellett többször kifejtette, miért nem hisz az ember okozta globális felmelegedésben.

Tudományellenessége miatt a kutatói közösség és a fenntarthatósági csoportok irányából számos kritika fogalmazódott meg vele szemben, újbóli indulása kapcsán pedig több tucat, az életszínvonalat, az éghajlati átalakulás elleni fellépést, valamint a tudományt féltő amerikai Nobel-díjas nyílt levélben állt ki Kamala Harris mellett.

Miként viszonyul Donald Trump ma a klímaváltozás kérdésköréhez, miért ellentmondásosak az ígéretei, és milyen következményekkel járhat, ha újbóli megválasztása során érvényesíti tudományszkeptikus politikáját? Az elnökválasztás előtt többek között ez a kérdés foglalkoztatja a tengerentúli elemzőket.

Ellentmondásos ígéretek

Bő egy hónapja, szeptember végén, a Helene hurrikán árnyékában Trump még arról beszélt, hogy az éghajlati átalakulás a történelem egyik legnagyobb átverése. A kampány hajrájában azonban mintha némi változás állt volna be retorikájában: igyekszik magát a természet védelmezőjeként beállítani, miközben magának a globális felmelegedésnek a témáját kerüli.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás