Ma már minden multifunkciós – miért ne lehetne a ruhánk is az. Következzék tehát a divat és a technológia egymásra találása: jöjjenek a ruhák, amelyek a napsugarakat villamos energiává konvertálják, vagy éppen a mozgás által gerjesztett kinetikus energiát töltik fel villamos energia formájában egy „zöldenergia bankba”!
Amikor arra gondolunk, hogy a divat valamilyen módon összekapcsolódik a technológiai fejlődés vívmányaival, nehéz eltávolodnunk a sci-fi filmek sérülésálló, teleportáló vagy éppen teljes kommunikációs eszköztárakat felvonultató kezeslábasaitól. Pedig ma már egyre több divatcég dolgozik ezeken a ma még nehezen elképzelhető ruhadarabokon. A fejlesztések pedig mára már elérték az energetikai jellegű felhasználási módok ruhaneműkbe ültetését is.
Napelemes ruhadarabok a láthatáron!
Az elképzelés annyira nem valóságtól elrugaszkodott, hogy jelenleg két különálló csapat is dolgozik a fotovoltaikus energiatermelésre alkalmas ruhadarabok és textilek, fonalak fejlesztésével.
Az egyik kezdeményezés a „Solar Fiber” nevet viseli, és célja olyan textilanyag kifejlesztése, amely képes a napsugárzás energiáját villamos energiává alakítani. A projekt jelenlegi stádiumában egy ilyen fonál kifejlesztése a cél. A fejlesztők szerint az általuk létrehozott anyag mindenféle ruhanemű készítésére alkalmas lesz a jövőben. Az új fonál voltaképpen egy védőbevonattal ellátott hajlékony, hengerré hajlított fotovoltaikus lemez. Jelenleg a prototípus még meglehetősen vastag, közel 5 milliméter átmérőjű, de ezt a kutatók szerint a nem is túl távoli jövőben képesek lesznek 100 nanométer átmérőjűre zsugorítani. Az elképzelés működőképességét a fejlesztők legutóbb egy sállal demonstrálták, amely ugyan igen kevéske áramot termelt, de mindenképpen bizakodásra ad okot, hogy egyáltalán működött.
A másik kezdeményezés „Wearable Solar” fantázianév alatt fut, és egy holland hölgy nevéhez köthető. Pauline van Dongen az iparművészeti iskola elvégzését követően saját márkás ruhák tervezésébe és gyártásába fogott, majd ezután fordult a tudományos fantasztikum határát súroló projektbe. Akárcsak a fentebb bemutatott kezdeményezés, az ő célja is a napsugárzás ruhákon keresztül történő villamos energiává alakítása. A hölgy kollekciója jelenleg két darabból áll, egy kabátból és egy ruhából, amelyek gyapjúból és bőrből készülnek, és napelemes cellákat integrálnak beléjük. A kabátba összesen 48 darab merev cella került, míg a ruhára 72 flexibilis cellát integrált a tervező. Amennyiben napos időben viseli valaki darabokat, akkor két órán belül egy átlagos okostelefont 100 százalékosan képesek feltölteni a ruhák.
„Szüreteljünk” energiát ruhával!
Múlt télen Damon Ahola az edzőteremben a gépeken futó, ugráló embereket nézve gondolkozott el azon, hogy a mozgás során keletkező energiából mennyi mehet veszendőbe. Az ötlet annyira beleitta magát a fiatalember gondolataiba, hogy megalapított a „Harvest” projektet, amelynek célja az emberi mozgás során keletkező kinetikus energia hasznosítása. A kezdeményezés alapja egy olyan eszköz, amely a mozgási energiát elektromágneses folyamatok útján árammá alakítja. Ezt az energiát utána egy picike lítium-ionos akkumulátor tárolja, amelyet a ruhák zsebébe vagy a cipőkbe lehet behelyezni. A fejlesztő elképzelései szerint majd erről az eszközről töltheti fel a jövőbeni felhasználó az áramot egy közösségi hálózatba a speciálisan kialakított terminálokon keresztül, amelyek végül egy zöldenergia bankba juttatják le a villamos energiát. Ahola elképzelése szerint megfelelő mennyiségű áram feltöltését követően a használók egy igazolást kapnak, amelyet a szervezet értékesít, a befolyt összeget pedig jótékony célra adományozza tovább.
Ötletekben tehát nincs hiány, a projektek futnak, és ki tudja, lehet, hogy pár év múlva már nem csak aszerint válogatunk a butikban, hogy mi áll jól nekünk, de azt is figyelembe vesszük majd, hogy melyik ruhadarabbal mennyi energiát tudunk termelni- írta a chikansplanet.blog.hu.
A hanggal tölthető lesz a legzöldebb telefon
A londoni Queen Mary Egyetem és a Nokia kutatói közösen hoztak létre egy hangtöltésű telefon prototípust. A beépített nanogenerátorok képesek a környezeti hangok által gerjesztett rezgéseket elektromos árammá alakítani. Ha elterjed, elfelejthetjük az akkukat.