Gázkivezetés programunk keretében az MTVSZ bemutatta, hogy a hazai klímasemlegességig való energiaátmenethez, a lakosság tiszta energiához való hozzáféréséhez és energiabiztonsághoz fel kell gyorsítani a fosszilis energiaforrásoktól, köztük a földgáztól való függőségünk csökkentését. Az uniós és hazai közpénzeket nem szabad új földgáz-infrastruktúrákra pazarolni.
“Az uniós és hazai közpénzeket ezért nem új gáz infrastuktúrákra, gázerőműre vagy gázkazánokra, hanem elsősorban lakóépületek komplex energetikai felújítására – hőszigetelésre és megújuló energia alapú energiahatékony fűtésre való átállásra – kell elsősorban fordítani” – mondta Perneczky László, MTVSZ energia programfelelős.
“Az energiatakarékossági fejlesztések, beruházások segítenek a gázfüggőség csökkentésében, gázkivezetésben – ez a valódi és tartós energiaszámla-csökkentés. Ezért szorgalmazzuk, hogy a mindenkori magyar kormány írjon ki széleskörű energetikai lakásfelújítás-támogatási programot, uniós és hazai forrásokból. Ennyivel kevesebb import földgázt kéne venni, kevésbé lennénk kiszolgáltatva geopolitikailag más, gáz- vagy LNG exportőr országoknak, jelentősen csökkenne a fosszilisenergia-függőségünk. Az energiatakarékos lakás rezsiszámlája tartósan alacsony maradhat, alig érintik az energiaár-emelkedések.” – tette hozzá.
Az MTVSZ Gázkivezetés programja hírei, anyagai itt olvashatók >>>
Az MTVSZ felhívja a hazai és Uniós döntéshozók figyelmét, hogy új gáz-infrastruktúrákat ne támogassanak közpénzekből. A fosszilis gázzal kapcsolatos leggyakoribb tévhitekkel szemben 5+1 pontban foglaljuk össze a tényeket:
- A fosszilis gáz önmagában is túllépi a karbon-költségvetést. A karbon-költségvetés az a globálisan még kibocsátható szén-dioxid mennyiség, amellyel a globális éghajlatváltozás még a 1,5 C-os küszöbön belül maradhat. Ha a kőolaj, földgáz és szén-kitermelés és használat a jelenlegi szinten marad, már az is meghaladná a határértéket – az esetleges kiaknázatlan gázkészletek felkutatása és kitermelése pedig végképp nem egyeztethető össze a Párizsi Klímamegállapodással, ill. az EU-s és hazai éghajlatvédelmi célokkal.
- A szénről gázra való átállás nem elég, a gáz zsákutca: az éghajlati célok megkövetelik az energiaszektor szén-dioxid-mentesítését az évszázad közepére. Ez teljes dekarbonizációt jelent, vagyis azt, hogy a szén- és a földgázfelhasználást egyaránt ki kell vezetni, fokozatosan. A szénerőművek új gázerőművekkel való helyettesítése sem csökkenti érdemben a szén-dioxid kibocsátást még akkor sem, ha a metánszivárgást minimálisra sikerülne csökkenteni.
- Az alacsony költségű megújuló energiaforrások kiszoríthatják a szenet és a fosszilis gázt. A szél- és napenergia termelés költségei már most folyamatosan, és nagyságrendekkel csökkennek. Ezt a fosszilis energiatermelő szektor már kezdi érezni – számos vállalat már elkezdett új üzleti modelleket kidolgozni, amiben a megújulóké lesz a főszerep. Megújuló alapú a szerves hulladékból nyerhető biogáz, érdemes hasznosítani.
- A fosszilis gáz valójában nem nélkülözhetetlen a hálózat megbízhatóságához. A szél és napenergia kiegyenlítést igényel, de a folyamatos ellátás biztosításához nem a gáz az egyetlen rendelkezésre álló erőforrás. Az akkumulátoros tárolás hamarosan versenyképessé válik, az ingadozás hálózaton belüli kezeléséhez is új technológiák széles skálája áll rendelkezésre.
- Az új gázinfrastruktúra (csővezetékek, gázerőmű, stb.) gazdasági és társadalmi „csapdahelyzetet teremt”. A ma épített gázinfrastruktúrát úgy tervezték, hogy évtizedekig működjön, és ahhoz, hogy gazdaságos legyen a kiépítés és fenntartás, a teljes tervezett élettartam alatt működnie kellene. Ezért nem alkalmas „átmeneti tüzelőanyagnak”. Ráadásul gyakran uniós vagy nemzeti közpénzekkel próbálják a kormányok finanszírozni e drága gázberuházásokat. Ez elveszi e szűkös forrásokat a valódi klímasemleges megoldásoktól, az energiahatékonysági és megújuló energiás fejlesztésektől, beruházásoktól. Márpedig új fosszilis infrastruktúra beruházás ismét nem férhet bele sem a hazai, sem az EU-s, sem a globális szén-dioxid-kibocsátási keretbe. Ellentétes az EU-s és hazai klímasemlegességi céllal, energiaátmenet vállalásokkal.
+1: A fosszilis energiahordozókkal, így a fosszilis gázzal is mindig együtt jár a geopolitikai kockázat, a költséges és bizonytalan import beszerzés és szállítás, ingadozó-növekvő piaci gázár. Függetlenednünk kell a fosszilis energiától, fokozatosan, az energiaátmenet gyorsításával!