Kegyetlen bánásmódnak vannak kitéve a madarak a Földközi-tenger medencéjében, ahol évente 25 milliót ölnek meg belőlük, a legtöbbet Egyiptomban, a fő zsákmány az erdei pinty – közölte a témával foglalkozó első átfogó jelentésében a Birdlife International.
A nemzetközi természetvédő szervezet becslései szerint Egyiptomban évente 5,7 millió, Olaszországban 5,6 millió, Szíriában 3,9 millió, Libanonban 2,6 millió, Cipruson 2,3 millió, Görögországban 700 ezer, Franciaországban, Horvátországban és Líbiában pedig 500-500 ezer madarat ejtenek el illegálisan. A legtöbb madarat lemészárló 10 földközi-tengeri ország közé tartozik még Albánia is.
Málta nem került fel a tizes listára, ugyanakkor egy négyzetkilométerre számítva a kicsiny szigetországban pusztítják el a legtöbb madarat.
A madarak legfeketébb régiója a ciprusi Famaguszta környéke.
A vadászok első számú zsákmánya az erdei pinty, amelyből becslések szerint évente 2,9 millió példányt ejtenek el a régió országaiban.
A második leggyakoribb áldozat – 1,8 millió példánnyal – a barátposzáta,
a harmadik helyen álló fürjből 1,6 milliót,
az énekes rigóból pedig 1,2 milliót ölnek meg.
A madarakat különböző okból vadásszák, például élelmezési célból vagy élő célpontként a sportlövészetben.
A Birdlife-jelentés rámutat arra, hogy a madarakra sokféleképpen vadásznak, ezek közül a legkegyetlenebb az enyves pálca, amelyhez ragadva a madarak hosszú ideig szenvednek, mielőtt meghalnak.