Hirdetés
Forrás: euronews

A nemrég Hegyi-Karabahot lerohanó Azerbajdzsán lesz a jövő évi COP29 klímacsúcs házigazdája, miután a hétvégén elnyerte a kelet-európai országok támogatását is. A döntés egy hónapokig tartó geopolitikai patthelyzetnek vetett véget, és hamar ráirányította a figyelmet Azerbajdzsán olajtermelésére és emberi jogi helyzetére.

Mivel a csúcstalálkozó soros elnöksége jövőre Kelet-Európába kerül, a régió országai a Dubajban zajló COP28 csúcstalálkozón végül megállapodtak abban, hogy támogatják Baku pályázatát – közölték az országcsoport társelnökei. A patthelyzet főként Oroszországnak volt köszönhető, amely megakadályozta, hogy uniós országok adjanak otthont a konferenciának, az egymással ellenségeskedő két szomszéd állam, Örményország és Azerbajdzsán pedig megvétózták egymást.

Az áttörést végül az hozta el, hogy Örményország és Bulgária a hét elején hivatalosan visszavonta a pályázatát, így a 23 országot tömörítő kelet-európai csoport szombati ülésén Azerbajdzsán mellett foglalt állást – mondta Julian Popov bolgár környezetvédelmi miniszter a Politico-nak.

A döntést még meg kell szavaznia a COP teljes plenáris ülésének, de ez általában csak formalitás. Ha jóváhagyják, az Emírségek után a jövő évi csúcstalálkozót is egy jelentős olaj- és gáztermelő országban rendezik meg.

Zsala Bajramova, Gubad Ibadoghlu korrupcióellenes kutató lánya, akit Azerbajdzsánban azért börtönöztek be, mert bírálta az ország olaj- és gáziparát, a Reutersnek elmondta: megdöbbentette a döntés. “Az életét kockáztatja ezért a munkáért. Ez a munka teljesen értelmetlen, ha a COP29-nek Azerbajdzsán ad otthont” – mondta Bajramova, aki szerint a rendezés csak az azeri kormányt legitimálja.

A Freedom House amerikai civil szervezet országjelentése Azerbajdzsánt a “nem szabad” katagóriába sorolja.

“Az azerbajdzsáni autoriter rendszerben a hatalom továbbra is nagymértékben a 2003 óta elnöklő Ilham Alijev és kiterjedt családja kezében összpontosul. A korrupció burjánzik, és a hivatalos politikai ellenzéket meggyengítette az évek óta tartó üldözés” – állapítja meg a jelentés, emlékeztetve arra is, hogy Azerbajdzsán idén szeptemberben megszállta a többségében örmények lakta Hegyi-Karabahot.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás