Hirdetés
greenfo/MTI

A pandák szabad természetbe történő visszavezetését tűzte ki célul az az új program, amelyet tegnap indítottak útjára kínai szervezői; a “pambassadorok”, vagyis “pandakövetek” keresését egy sanghaji nemzetközi sajtótájékoztatón hirdették meg a világ minden táján élőknek.

Az ötlet nem teljesen új, 2010-ben már több mint 60 ezer jelentkezőből hatan lettek a pandák követei, köztük egy amerikai, egy svéd, egy japán és egy tajvani is. Közülük ketten a mostani eseményre is eljöttek. Két évvel ezelőtt a fogságban élő pandák tenyésztése és rehabilitációjuk állt a program középpontjában.
A csengtui (Chengdu) pandakutató és -tenyésztő központ, valamint a WildAid természetvédő szervezet és a Jao Ming (Yao Ming) alapítvány azért fogott össze, hogy a világ pandarajongóit megszólítsa, s a legelhivatottabbakból, a legfelkészültebbekből – selejtezőkön keresztül – végül további három pandakövetet válasszanak. Túl azon, hogy a Kínában őshonos pandákat szeretnék a természetbe visszavezetni, visszaszoktatni, a kampány lényegében a veszélyben, a kihalás szélén álló állatok védelmének fontosságára kívánja felhívni a figyelmet – hangsúlyozták a szervezők.

Csang Cse-ho (Zhang Zhihe), a csengtui pandabázis igazgatója az új program ünnepélyes elindításán hangsúlyozta: mára legfontosabb feladatukká az vált, hogy fokozzák az állatok túlélőképességét, és hosszú távon megteremtsék a természetben életük, szaporodásuk alapfeltételeit. A szakember emlékeztetett arra, hogy amikor 1987-ben a bázis alakult, hat pandával kezdtek, és ma (2011 végén) összesen 328 panda él fogságban, közülük 111 Csengtuban. Vadon – becslések szerint – körülbelül 1600-an lehetnek. Új adatokra még az idén, a pandanépszámlálást követően lehet számítani. Az MTI kérdésére Csang azt is elárulta, hogy 13 országban összesen 18-an vannak állatkertben; a "pandadiplomácia" keretében a napokban Szingapúr kapott két állatot kölcsön tíz évre. Elhangzott az is, hogy a vadon élő pandák még ma sincsenek biztonságban, ennek egyik elsődleges oka a "verseny" a környezetükben élő emberekkel. Márpedig, ha ez így marad, nem kétséges, hogy kik húzzák a rövidebbet – figyelmeztettek a szakemberek, akik a terjeszkedő, utakat építő, erdőket kitermelő, új területeket művelésbe vevő, maguknak ugyancsak teret kereső helyiek "megfékezésére" hívtak fel.
A feladat tehát legalábbis kettős: miközben a fogságban élő pandákat, illetve közülük is a megváltozott körülmények között életképes állatokat igyekeznek visszavezetni az erdők világába, addig a fogyatkozó életterüket is meg kell védeni.

Jao Ming, az NBA 2 méter 30 centiméter magas kosárlabdasztárjából lett kínai "óriásceleb", az "állatvédők arca" és a pandák mentora arról beszélt, hogy mennyire fontos az oktatás, a gyerekek és a fiatalok nevelése a természet és állatok szeretetére. Igenis lehet harmóniában együtt élni a vadon élő állatokkal – jegyezte meg, Afrikából hozva példákat, ahonnan nemrég tért haza.
"10-15 évvel ezelőtt lényegében nem adtunk esélyt a pandáknak, de mára az a féltés, ami szakértelemmel párosulva, kitartó munkával megfordította a folyamatot, bizonyította, hogy lehet eredményes állatvédelmi, rehabilitációs munkát végezni" – állapította meg Peter Knights, a WildAid alapítója. Mint mondta, a pandákkal való törődés a természetszeretet kifejezése, és a mostani program célja is, hogy arra indítson másokat, állítsák meg a kihalás szélére került fajok további pusztítását.

A politikai akarat sok helyütt megvan, mi több, szabályok, rendeletek is születnek, de a védelem a "papíron és a valóságban más" – tette még hozzá Knights, aki szerint nemzetközi összefogásra, többoldalú nyomásra van szükség, s nem utolsó sorban olyan – gyakran Nyugaton használatos – termékek fogyasztásának a visszafogására, amelyek állatok életébe kerülnek.
A pandakövetek 2012. évi programját, a jelentkezés részleteit a Facebookon (www.facebook.com/ChengduPambassador) és a kínai Tencent internetszolgáltató közösségi oldalán tették közzé. A térségi megmérettetéseknek négy központja van: Washington, Szingapúr, Edinburgh és a szárazföldi Kína. A "döntőbe" kerülő, összesen 16 jelöltből Csengtuban választják majd ki a három új hivatalos "pambassadort".

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás