Hirdetés

Feldúlták az állatok a kukoricását, vagy haszonbérletbe venne vadászterületet? A készülő új vadászati törvény jóval többeket érint, mint a vadászok néhány ezres közössége. A bírságok félelmetesen megnőnek. Az országot 55 vadgazdálkodási körzetre osztják. Hivatásos vadászból kevesebb kell majd, de a körzetek élére miniszteri kinevezett tájegységi fővadászok kerülnek. A reform az első pár évben 1,4 milliárd forint mínuszt fog jelenteni a költségvetésnek. XIX. századi viszonyok, végre.

A szokottnál is szebb lehetett az idei országos vadásznap Semjén Zsolt, az Országos Magyar Vadászati Védegylet elnöke számára. A célegyenes közelébe érkezett régi nagy tervről, az új vadászati törvényről beszélhetett, és nem is akármit mondott. A törvény a legszélesebb egyeztetéssel és konszenzussal, a leginkább szakmai alapokra helyezve született, és olyan minőségű lesz, hogy nemcsak a vadászat történetében, hanem a magyar jogtörténetben is kiemelt helyet kaphat – jelentette ki a miniszterelnök-helyettes az MTI beszámolója szerint. Ekkor, szeptember 12-én Szécsényben ígérte meg, hogy hamarosan nyilvánosságra hozzák a tervezetet, és így is történt. A Földművelésügyi Minisztérium (FM) szeptember 21-én közzétette a dokumentumot a kormány honlapján.
 

XIX. századi viszonyok, végre

Hogy lehetett azért egy kis kapkodás, az nem kizárt, a hatásvizsgálati lap például azt ígéri, hogy a  „A XIX. századi viszonyokhoz alkalmazkodó, minőségi vadgazdálkodás javítja az ország nemzetközi megítélését, valamint hozzájárul hazánk vadászati nagyhatalmi megítélésének megtartásához."

Az új vadászati törvény – bár sokan erre számítottak – nem vadonatúj törvény, mint pár éve az új Btk. vagy a Ptk. volt, hanem a meglévő törvénynek egy elég terjedelmes módosítása. A 28 oldalas tervezethez részletes indoklás nem tartozik, csak egy szűk másfél oldalas „magyarázó szöveget” mellékeltek.

A terület újraszabályozásán régóta dolgoznak már. Az új vadászati törvény előkészítése volt az egyik feladata annak a külsős ügyvédi irodának, a Sárhegyi és Társainak, amely 2014. december 15. óta  havi 600 ezer plusz áfáért dolgozik az FM megbízásából, de a tárca munkacsoportot is alakított a feladatra, benne az érintetteket tömörítő szervezetek képviselőivel.

 

Tavasz végén, nyáron már volt egy nagy egyeztetési kör, amikor még nem a törvénytervezetet magát, hanem a koncepcióját bocsátották társadalmi vitára. A Földművelésügyi Minisztérium most szeptember 30-ig adott időt arra, hogy aki akar még, véleményt küldjön a tervezetről. A javaslat a tervek szerint ősszel a parlament elé kerül, és még idén szavaznak is róla. A törvény több lépcsőben lépne hatályba 2016. január 1-jétől kezdődően, az utolsó részeire 2017. március 1-jéig kellene majd várni.
 

55 terepjáró, 55 távcső, 55 maroklőfegyver

Az egyik nagy újítás, hogy lesznek majd tájegységi fővadászok, akik az országban kialakított 55 vadgazdálkodási körzet élén állnak majd. A tárca magyarázata szerint a vadgazdálkodás tájegységekre bontása azért jó, mert így az egyes vadásztársaságokon túlterjeszkedő problémákat a keletkezési helyükön, de mégis rendszerben lehet majd kezelni. A fővadászokat a tervezet szerint a miniszter nevezné ki, és az övé is lenne a szakmai irányítás. Tájegységi fővadász az lehet majd, akinek felsőfokú szakirányú végzettsége és legalább 5 éves szakmai gyakorlata van.

A hatásvizsgálat szerint az új vadászati törvény „költségvetési egyenlegrontó hatása” 2018 végéig minimum 1,41, maximum 1,55 milliárd forint lesz. Elég sokat terveznek költeni a tájegységi vadgazdálkodási személyzetre”. Ilyen kiadásokkal kalkulálnak például:
 

  • 55 szolgálati terepjáró, darabja 5 millióért (275 millió)
  • 55 kereső távcső, darabja 220 ezerért (11 millió)
  • 55 éjjellátó távcső, darabja 300 ezerért (16,5 millió)
  • 55 golyós fegyver, darabja 450 ezerért (24,75 millió)
  • 55 maroklőfegyver, darabja 100 ezerért (5,5 millió)
  • 55 technikai felszerelés csomag: laptop, gps, mobiltelefon, darabja 400 ezerért (22 millió)
  • 55 formaruházat, 290 ezer forint (1,95 millió)
  • 55-ször bruttó munkabérköltség, 5,88 millió évente (összesen 323,4 millió, a havi fizetés bruttó 490 ezer forint)
  • 55-ször autófenntartási költség (üzemanyag és szerviz), 2 millió évente (összesen 110 millió)
  • 55-ször működési költség (irodabérlet, rezsi, egyéb költség), 1,56 millió évente (összesen 85,8 millió)
  • 55-ször éves ruhaköltség, 80 ezer (4,4 millió)

 

Folytatás az indexen: Magasabb fokú szakmaiság >>>

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás