Végrehajtja-e a kormányakaratot, köztük a Debrecenbe költözést a Természettudományi Múzeum főigazgatói posztját erős politikai hátszéllel elnyerő Bernert Zsolt antropológus? – nagyjából ez a kérdés foglalkoztatja hetek óta a vezetőváltás előtt álló intézmény dolgozóit. A múzeum több mint húsz munkatársával beszélt a HVG az elmúlt hetekben-napokban: az eddigi jelek szerintük finoman szólva sem biztatóak.
A pályázatok értékelése és a jelentkezők személyes meghallgatása után több mint másfél hónapja döntött az emberi erőforrások minisztere úgy, hogy augusztus 1-jétől Bernert Zsolt vezesse a Magyar Természettudományi Múzeumot. A néhány éve még csontkovácsként és életmód-tanácsadóként is dolgozó, a Kurultáj Magyar Törzsi Gyűlésen visszatérően szereplő és az év elején indult Magyarságkutató Intézetnek is dolgozó antropológus kinevezése, ahogy a HVG ebben a cikkében írta – június közepén lett publikus, de a döntés ismeretében Bernert már a múzeum május közepi állománygyűlésén is az intézmény leendő vezetőjeként szólalt fel a dolgozók előtt. A kinevezése ennek ellenére, illetve annak dacára sem jelent még meg a Magyar Közlönyben, hogy kevesebb mint három hét van hátra az augusztus 1-ei hivatalba lépéséig.
A folyamatot a lap információi szerint maga Orbán Viktor akasztotta meg, akinek kételyei támadtak, hogy az új főigazgatóval zökkenőmentesen sikerül-e átvinni a kormány azon tervét, hogy költözzön Debrecenbe a múzeum.
Magyarország legnagyobb, több mint tízmillió példányos közgyűjteményének áttelepítését a vidéki kulturális élet felpezsdítése jegyében tervezi a kormány, annak ellenére, hogy egy belső felmérés szerint az ott dolgozó kutatók-muzeológusok közel 90 százaléka nemcsak, hogy nem ért egyet a döntéssel, de el is hagyná az intézményt, ha elköltözne.
A „függőben” maradt vezető ezért a megbízhatóságát demonstráló villáminterjút adott a Magyar Nemzetnek: a lap szombati számában megjelent, igen furcsa felütésű cikkben – „Nemrégiben felmerült, miszerint a Magyar Természettudományi Múzeum Debrecenbe költözne, így a cívisváros fejlődése múzeumi és tudományos szinten is tovább gazdagodhatna” – Bernert egyértelművé is tette, hogy pártolja a kormányt e tervében.
A taktikus lépés információink szerint hatott is, a kinevezése hamarosan megjelenik, a Természettudományi Múzeum dolgozóinak egy részében viszont egy világ omlott össze: a megjelenés előtti napon Bernert ugyanis éppen azt bizonygatta az aggódó dolgozóknak egy értekezleten, hogy bár nem rajta múlik, ő maga is örülne, ha a múzeumnak nem kellene elhagyni Budapestet.
A múzeum dolgozói amúgy is aggodalommal figyelik a közelgő főigazgató-váltást. Az elmúlt hetekben az intézmény legalább két tucat, különböző gyűjteményekben és posztokon dolgozó munkatársával beszélt a HVG (ők állásuk elvesztése miatti félelmükben egytől egyig azt kérték, hogy nevük ne szerepeljen a cikkben), akiknek túlnyomó többségét megdöbbentette, hogy a főigazgatói pályázaton a házon belül is alig ismert, tudományos fokozat nélküli, minimális vezetői tapasztalattal bíró Bernert Zsolt nyert az intézményt hat éve irányító, szakterülete (a soklábúak) elismert kutatójaként számon tartott, címzetes docens Korsós Zoltánnal szemben.
Kapcsolódó anyagok:
Majd keresünk új muzeológusokat – így likvidálja a Természettudományi Múzeumot is az Orbán-rezsim
Orbánnak semmit sem ér a természettudományos nemzeti örökségünk