Hirdetés

A következő évtizedben az illegális elefántcsont-kereskedelemmel kapcsolatos orvvadászat következtében eltűnhet az afrikai elefántok ötöde – mutatnak rá új adatok.

A botswanai kormány és a Nemzetközi Természetvédelmi Szövetség (IUCN) által kezdeményezett csúcstalálkozóra érkező küldöttek az afrikai elefánt sorsáról tárgyalnak, a ma közzétett elemzések pedig azt mutatják, hogy Afrikából a következő 10 év során eltűnhet az elefántnépesség egy ötöde, ha az orvvadászat a jelenlegi szinten folytatódik.  Az orvvadászatra vonatkozó adatok legfrissebb elemzése azt valószínűsíti, hogy 2012-ben a CITES (A veszélyeztetett állat- és növényfajok illegális nemzetközi kereskedelmével foglalkozó konvenció) az Európai Unió által támogatott, az „Elefántok illegális elpusztításának megfigyelése” (MIKE) elnevezésű programjában részt vevő 27 ország 42 különböző helyszínén hozzávetőleg 15 000 elefántot öltek meg illegálisan. A MIKE elemzése szerint ez azt jelenti, hogy 2012-ben a kontinens egészén 22 000-re tehető az illegálisan megölt elefántok száma, ami némi csökkenést mutat 2011-hez viszonyítva, amikor a becsült szám 25 000 volt.

„Azzal, hogy 2012-ben a becslések szerint 22 000 afrikai elefántot öltek meg illegálisan, továbbra is kritikus helyzettel van dolgunk. Afrikában változatlanul túl magas az elefántok orvvadászata, s ezek az állatok helyi szinten ki is halhatnak, ha az elpusztításuk a jelenlegi szinten marad. A helyzet különösen fenyegető Közép-Afrikában, ahol az orvvadászat becsült aránya kétszerese a kontinens átlagának.” – mondta John E. Scanton, a CITES főtitkára.

Az IUCN és az SSC afrikai elefántokkal foglalkozó szakértői csoportjának becslése szerint az afrikai elefánt (Loxodonta africana) népessége 500 000 egyedre tehető. Az orvvadászatnak a Közép-Afrikában élő elefántok vannak a leginkább kitéve, bár az, hogy az összes alrégióban magas szintet ért el az orvvadászat, azt jelenti, hogy még a Dél- és Kelet-Afrikában élő legnagyobb elefánt populációk is veszélyben lehetnek, ha nem sikerül a trendet megfordítani. Az elefántok orvvadászatának az utóbbi években megfigyelt emelkedésében a szegénység, az elefántok élőhelyének otthont adó államok gyenge irányítása, továbbá a felvevő országoknak az illegális elefántcsont iránti növekvő kereslete tekinthető meghatározó tényezőnek.

Az orvvadászat magas szintjét tükrözik azok az elefántcsont csempészetre vonatkozó adatok is, amelyeket az „Elefánt kereskedelem információs rendszere” (ETIS) keretében halmoztak fel; ezt az adatbázist a CITES Partnerei konferenciájának megbízásából a TRAFFIC kezeli. Az ETIS tárgyilagos adatai szerint 2011-ben az elefántcsont illegális kereskedelme minimum a legutolsó 16 évet illetően a legmagasabb szintre emelkedett és 2012 során is elfogadhatatlanul megemelkedett szinten folytatódott.

Előzetes mutatók arra utalnak, hogy 2013-ban az illegális kereskedelem még magasabb szintet érhet el. A 2013-ban megvalósult jelentős (egy akció során legalább 500 kg) elefántcsont lefoglalások nem véglegesített adatai máris a legnagyobb volument mutatják az elefántcsont ilyen jellegű elkobzását illetően az utóbbi 25 év során. Az elefántcsont nagy mennyiségben történő lefoglalása tipikusan a szervezett bűnözés jelenlétére utal, s idén 18 ilyen akció már több mint 41,6 tonna elefántcsontot eredményezett – hogy ez a törvények jobb betartását, vagy a kereskedelem további bővülését jelenti-e, az majd a 2013. évi adatok teljes körű értékeléséből derül ki, valamikor a jövő év során.

elefánt mészárlás Kamerunbanelefánt mészárlás Kamerunban

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„2000 és 2013 között egyenletesen emelkedett az elefántcsont nagy volumenű forgalma, mind a szállítmányok számát, mind az illegálisan forgalmazott elefántcsont mennyiségét tekintve. A 2013. évi forgalom máris 20%-os növekedést mutat a megelőző csúcsévhez, 2011-hez viszonyítva, s ez nagyon aggaszt bennünket.” – mondta a TRAFFIC elefántcsont kereskedelemmel foglalkozó szakértője, Tom Milliken, aki az ETIS adatbázist irányítja.

A kereskedelmi útvonalak 2009-et követően Kelet-Afrikába helyeződtek át Nyugat- és Közép-Afrika tengeri kikötőiből, s így Tanzánia és Kenya lett a földrészt elhagyó, illegálisan forgalmazott elefántcsont legfontosabb induló állomása. Az útvonal során meghatározó tranzit állomás Malaysia, Vietnam és Hongkong, az elefántcsont meghatározó célállomása Kína, bár irányulnak szállítmányok Thaiföldre is. Bár úgy tűnik, hogy az utóbbi két évben módosultak a csempészek által használt kereskedelmi útvonalak, mert Afrikában újabb országok, így Togo és Elefántcsontpart is megjelent induló állomásként, a tranzitban pedig új szereplő Indonézia, Spanyolország, Sri Lanka, Törökország és az Egyesült Arab Emirátusok.

Az orvvadászatra és csempészésre vonatkozó legfrissebb adatok annak apropójából jelentek meg, hogy Botswanában találkoznak az afrikai elefántnak otthont adó országok, valamint az illegális elefántcsont kereskedelemben érintett legfontosabb tranzit és rendeltetési országok képviselői. Várakozások szerint a delegátusok komoly elkötelezettséget vállalnak arra, hogy konkrét intézkedéseket tegyenek az illegális kereskedelem megállítására és arra, hogy Afrika-szerte biztosítani lehessen az elefánt populációk fenntartását, beleértve a vadvilággal kapcsolatos bűnözésre vonatkozó helyi törvények szigorítását, illetve az országokon belüli és az országok közötti együttműködés fokozását is.

Az IUCN a Fajok Fennmaradásának Bizottságán (SSC) belül működő, afrikai elefántokkal foglalkozó szakértői csoportján keresztül tudományos adatokat biztosít, amelyek támogatják az „Elefántok illegális megölésének megfigyelése” programot és az „Elefánt kereskedelemmel foglalkozó információs rendszert”.

„Ezek a megfigyelő rendszerek továbbra is életbevágóan fontos, megbízható adatokat szolgáltatnak a döntéshozóknak és nagyon örülünk, hogy aktualizált információt nyújthatunk az „Afrikai elefánt kongresszusnak”. – mondta dr. Holly Dublin, az IUCN/SSC afrikai elefántokkal foglalkozó szakértői csoportjának elnöke. „Az új információból kirajzolódó képnek arra kell indítania a csúcstalálkozó valamennyi küldöttét, hogy Afrika elefántjainak érdekében összefogjanak és döntsenek az olyannyira szükséges, sürgős intézkedésekről.”

„Az összességében komor helyzet miatt tevékenynek kell maradnunk, ugyanakkor évek óta először némi biztató jelet is látunk arra vonatkozóan, hogy az orvvadászat helyzete stabilizálódik. Így abban reménykedünk, hogy megfordíthatjuk az utóbbi évek aggasztó trendjeit, ha a jövőben is komolyan növeljük az intézkedések alkalmazására és a közvélemény tudatosságára irányuló erőfeszítéseinket az illegális kereskedelmi láncolat egészében, támogatjuk az érintett falusi közösségek fenntartható megélhetését és megőrizzük éberségünket.” – mondta Scanlon.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás