A globális felmelegedés korának vége. Elérkeztünk a globális forrás korszakába. Soha nem mértek ennyire meleget a világon, mint 2023 júliusában. Kínában 52 Celsius-fok fölé kúszott a hőmérő higanyszála. Az idei az emberiség történetének legforróbb júliusa.
2023 júliusa az emberiség történetnek legmelegebb hónapja. Ebben a hónapban a globális átlaghőmérséklet elképesztő mértékben nőtt, 1,5°C-kal magasabb, mint az ipari forradalom előtt volt – írta a Euronews.
Néhány, a hónapban mért csúcsértékek közül: Kínában 52,9 Celsius-fokot, Szardínián 48,2 Celsius-fokot, Algériában 39,6 fokos éjszakai hőmérsékletet, Floridában pedig 37,2 fokos tengerszintű hőmérsékletet mértek.
Egy ideje már erre készültünk. A napi globális felszíni hőmérséklet egész évben az átlag felett volt. Ez az új rekord tulajdonképpen a szárazföldön és az óceánokban tapasztalt hőhullámok csúcspontja.
“Tehát ez az összes további meleg levegő és meleg felszíni víz visszatáplálja egymást, így olyan rekordmeleget látunk, amilyet még soha” – magyarázta Samantha Burgess, a Kopernikusz Éghajlatváltozási Szolgálat munkatársa. “Ez még nem El Nino. Az még csak most van kialakulóban, így a várakozás pedig az, hogy a 2024-es hőmérsékletek még melegebbek lehetnek” – tette hozzá.
António Guterres ENSZ-főtitkár pedig kijelentette: nem kell megvárni a hónap végét. Hacsak a következő napokban nem lesz egy kisebb jégkorszak, a július minden rekordot meg fog dönteni.“A globális felmelegedés korának vége. Elérkeztünk a globális forrás korszakába. A levegő belélegezhetetlenné vált, a hőség elviselhetetlen, a fosszilis tüzelőanyagokból származó profit és a klímavédelmi tétlenség mértéke pedig elfogadhatatlan” – fogalmazott.
A szezonális előrejelzés az év hátralévő részére továbbra is átlagon felüli hőmérsékletet jelez a szárazföldön. Mit tehetünk tehát? A világ vezetőinek gyorsan kell cselekedniük a G20-ak és a COP28 csúcstalálkozókon, hogy a lehető leghamarabb csökkentsék a légkörbe kerülő CO2- és metánkibocsátást. Ez lassítani fogja a felmelegedés ütemét. Azonnali megoldás sajnos nincs – a hőség és a most tapasztalt időjárási szélsőségek még évtizedekig velünk maradnak.
A Lipcsei Egyetem klímakutatója, Karsten Haustein elemzése szerint ebben a hónapban a globális átlaghőmérséklet elképesztő mértékben, 1,5°C-kal az ipari forradalom előtti szint fölé emelkedett.
Az ember által a fosszilis tüzelőanyagok elégetése és más tevékenységek által okozott éghajlatváltozás következménye mostanra nyilvánvalóvá vált – a globális hőmérséklet soha nem látott mértékben emelkedik az egekbe.