Hirdetés
greenfo/MTI

Klónok 26 generációját hozták létre egyetlen egérből japán kutatók: a sikeres kísérlet reményeik szerint utat nyithat a haszonállatok tömeges mesterséges szaporítása felé.

A japán NHK televízió tegnapi jelentése szerint a kóbei Riken Fejlődésbiológiai Kutatóközpont csapata eddig összesen 598 egészséges egyedet klónozott hat év alatt. A kísérletet vezető Vakajama Teruhiko elmondta, hogy a klónozott egerek élettartama és szaporodási képessége teljesen normális volt, és a klónok elhanyagolható eltérések mellett alapvetően azonos biológiai felépítéssel rendelkeztek, mint az eredeti állat.

Korábban még nem volt példa arra, hogy ilyen jelentős mértékű klónozás ne vezessen rendellenességekhez a mesterségesen létrehozott állatokban – húzta alá Vakajama. A módszerrel a kutatók reményei szerint értékes haszonállatok – például sok tejet adó tehenek vagy kiemelkedő minőségű húst adó marhák – akár elpusztulásuk után is biztonságosan klónozhatóvá válhatnak.

A japán kutatócsoport a testi sejtek sejtmagjának átültetésével érte el a tudományos áttörést. A procedúra során az eredeti állat genetikai információját tartalmazó sejtmagot egy saját sejtmagjától megfosztott petesejtbe helyezték be. A petesejtet ezután egy béranyába ültették be, aki kihordta a klónt. Ezt követően a megszületett klónt tovább klónozták. A csoport a trichostatin A elnevezésű hiszton deacetiláz gátlószer alkalmazásával és más technológiai újításokkal érte el, hogy a klónok sokadik generációja is mentes maradt a rendellenességektől.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás