Hirdetés

Tegnaptól lehet pályázni támogatásért fűtési rendszerek korszerűsítésére. Aki kondenzációs kazánt és megújuló energiát hasznosító hőtermelő berendezést szerel fel, költségeit utólag megtéríti az állam az Új Széchenyi Tervből, pályázatonként maximum 850 ezer vagy 1,5 millió forintig. Az LMP látszatmegoldásnak tartja a pályázatot.

Tegnaptól lehet benyújtani a pályázatot a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium költségvetési forrásból meghirdetett konstrukciójára. A vissza nem térítendő, utófinanszírozású pályázat kerete összesen 864,4 millió forint. A kérelmeket beérkezési sorrendben bírálják el, amíg a keret ki nem merül – közölte a minisztérium.

A pályázók legfeljebb a beruházásuk 40 százalékát kaphatják vissza. A támogatásra kizárólag természetes személyek, láncházak, sorházak, ikerházak, családi házak és legfeljebb négylakásos társasházak tulajdonosai jelentkezhetnek, ha az érintett lakóépület 2006. december 31. előtt kiadott jogerős használatba vételi engedéllyel rendelkezik.

Aki kondenzációs gázkazánt épít be, lakásonként legfeljebb 850 ezer forintot térít meg belőle a minisztérium. Megújuló energiás hőtermelő berendezés (napkollektor, hőszivattyú, brikett, pellet stb.) telepítésével lakásonként maximum 1,5 millió forint a keret. A támogatást lehet igényelni a korszerűsítéshez kapcsolódó tervezési, tanúsítási és engedélyeztetési munkálatok költségeire is, a berendezések beszerzésének és beüzemelésének költségén felül.

Részletes információk a pályázat oldalán, az uszt-futeskorszerusites.hu-n érhetők el. Az origo korábbi hírét a témában itt olvashatja.
Az igényléseket elektronikus úton lehet benyújtani, miután a pályázó regisztrált az oldalon.
 


Látszatmegoldásnak tartja az LMP azt a pályázatot, amelyet a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) hirdetett meg lakások fűtéskorszerűsítésére. Jávor Benedek, a parlament fenntartható fejlődés bizottságának elnöke közleményében azt írta: szakértők szerint legfeljebb egy hétig élhet a pályázat, ugyanis a 864 millió forintos keret várhatóan néhány nap alatt elfogy, és legfeljebb ezerötszáz háztartáson segít. Az LMP szerint a tárcának vissza kell térnie a Fidesz választási programjához, amely évente a lakásállomány tíz százalékának energiahatékonysági korszerűsítését ígérte.

"Látszólag próbálják megvalósítani eredeti gazdaságprogramjuknak ezt az ígéretes fejezetét, csakhogy az Orbán-kormány eddigi működése alatt csak olyan lakossági energiahatékonysági pályázatokat hirdettek meg, amelyeket a politikai blöff kategóriájába lehet sorolni" – vélekedett Jávor Benedek, hozzátéve, hogy ha a kabinet tartaná magát az ígért tempóhoz, akkor évente 420 ezer lakás energetikai korszerűsítését támogatná.
Ehelyett egy látszatmegoldásról van szó, amit a lehetséges pályázók körének "mesterséges leszűkítése" is jelez, ugyanis kizárólag a kormányzati portálon ügyfélkapuval rendelkező természetes személy pályázhat, ha az ügyfélkapun kívül a pályázati portálra is regisztrál – írta az ellenzéki politikus, hangsúlyozva, hogy ez a "dupla szűrés" családok százezreit zárja el a lehetőségtől.

Közölte, az LMP a minimális költségvetésű "álpályázatok" helyett a szén-dioxid-kvótából származó bevételekből folyamatosan feltöltött Zöld Beruházási Rendszer működtetését, egy jelentős költségvetésű, lakossági klímaalap felállítását, valamint az európai uniós forrásoknak "az értelmetlen látványberuházásokról az energiahatékonysági területre" történő átcsoportosítását javasolja.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás