Hirdetés
Forrás: nol.hu

Beigazolódtak Viszló Leventének, a Pro Vértes Nonprofit Zrt. vezetőjének félelmei: 15 év után más kézbe került a csákvári repülőtér, miután a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság (DINPI) által kiírt földhaszonbérleti pályázaton nem a Pro Vértes, hanem egy csákvári polgárjogi társaság nyerte el tíz évre a 238 hektáros terület bérleti jogát. A nol.hu információja szerint a nyertes társasághoz tartoznak az egyik környékbeli földhivatali vezető közeli rokonai is.

A DINPI vagyonkezelésében lévő, állami tulajdonú repülőteret 1998-tól mostanáig hasznosíthatta a Pro Vértes, amely úgynevezett természetgazdálkodási technológiával gondozza a földjeit. Személy szerint Viszló Leventének kiemelkedő érdemei vannak abban, hogy az egykori csákvári repülőtér a nemzeti park vagyonkezelésébe kerülhetett. A korábbi jogszabályok szerint a Pro Vértesnek – mint közösségi célokat szolgáló kiemelten közhasznú szervezetnek – elő-haszonbérleti joga volt a területre, ennek ellenére a pályázatot idén májusban mégis kiírták, mi több, a vonatkozó kormányrendelet módosításával az utolsó pillanatban a cég elő-haszonbérleti jogát is eltörölték.

A Fejér megyei település határában a két világháború között alakították ki az első – akkor még füves – repülőteret, majd a hetvenes évek elején a szovjet hadsereg építette meg a betonpályát. A rendszerváltozás után a légikikötő – amelyből harminchektárnyi Zámoly közigazgatási területéhez tartozik – szabaddá vált. Egyszer az állam már értékesítette a repülőteret, ám mivel a vevő nem fizette ki a vételárat, visszavették a területet, és természetvédelmi célokra adták át. Amint bekerült a Natura 2000 programba, azaz megszűnt az ipari-reptéri hasznosítás lehetősége, az érdeklődés lelohadt iránta. Ráadásul idén tavasszal a DINPI kezdeményezte a légikikötő országos természetvédelmi oltalom alá helyezését.

Ezzel a lépéssel Viszló Levente is egyetértett, hiszen a jövőben is kizárólag természetvédelmi alapú gazdálkodás folyhat a területen. Viszló a pályázat kiírásakor kérdésünkre elmondta: ha más nyerné el a hasznosítás jogát, tönkremehet az elmúlt 15 éves munkájuk. „A betonpályák között és mellett speciális tevékenységet folytatunk, ami azt jelenti, hogy összehangoljuk a természetvédelmi és az állattenyésztési szempontokat. Nem mindegy, mikor engedjük rá a 700 állatból álló szürkemarha gulyánkat a legelőre, hiszen tavasszal például gyönyörű orchidea- és árvalányhajmező nyílik a területen. Az irányított legeltetéssel ugyanakkor karbantartjuk a növényzetet” – tette hozzá a Pro Vértes vezetője, aki szerint a hagyományos állattenyésztésre e terület alkalmatlan. A most elveszített 238 hektáros föld miatt a Pro Vértes zámolyi és csákvári földjei közti átjárás megszűnt, így egyelőre nem tudni, hogy az ezer állatból (szürke marha, bivaly, szamár, ló, kecske, juh) álló állomány miként juthat el az egyik birtoktestről a másikra.

Információink szerint a pályázatnyertes polgárjogi társaság tagjainak egyelőre nincsenek őshonos magyarfajta állataik, így aligha lesznek képesek természetgazdálkodási technológiát alkalmazni a repülőtéri legelőn. Igaz, ettől függetlenül a területalapú támogatásokhoz minden további nélkül hozzájuthatnak. Viszló Levente későbbre ígért tájékoztatást a kialakult helyzetről. Más forrásból úgy tudjuk, a Pro Vértes jogi útra tereli az ügyet: érvényesíteni kívánja az elő-haszonbérleti jogát arra hivatkozva, hogy az ennek eltörléséről szóló államtitkári döntés csak a pályázat kiírása után született meg. Információink szerint a cég kész bíróságra vinni az ügyet – írta a nol.hu. A cikk eredeti változata a 2013.10.05-i Népszabadságban olvasható.

Egy szürkemarha portréjaEgy szürkemarha portréja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szabó Rebeka független országgyűlési képviselő közleménye:

Földet oszt a kormány: megint a természet és az állattartás veszít. A védett területet elveszik a földet 15 éve mintaszerűen kezelő, őshonos szürkemarhákat tartó természetgazdálkodást folytató szervezettől, és odaadják Fidesz-közeli bennfenteseknek – most éppen a Vértes alján játssza el a felháborító színjátékot az Orbán-kormány. Az Együtt- PM szerint haladéktalanul le kell állítani az állattartók tönkretételét és ország természeti örökségének elkótyavetyélését.
Másfél évtizednyi szakmai munka, egy volt katonai repülőtér természetvédelmi területté varázsolása, a szürkemarha tenyésztés és a hozzá kapcsolódó helyi hagyományok felélesztése – ez mind nem számít, ha Fidesz hűbérbirtok-rendszerének kiépítéséről van szó. Így történhet meg, hogy a Pro Vértes Természetvédelmi Nonprofit Zrt.-től a kormány elveszi, és olyan pályázók között osztja szét a nemzeti parki kezelésben lévő volt csákvári reptér területét, akik sem megfelelő állatállománnyal, sem tájgazdálkodási gyakorlattal nem rendelkeznek. A Borsodban, Kajászón, Kishantoson zajló földrablás folytatódik: a politikai zsákmányszerzés megint fontosabb az ország és a természet érdekeinél.
Az Együtt – PM Szövetség kiáll a magyar hagyományoknak megfelelő, természetközeli állattartás mellett és felszólítja a kormányt, hogy hagyja abba a gátlástalan választási osztogatást és a kormányváltásig legalább ne ártson többet a magyar vidéknek.

Budapest, 2013. október 5., szombat
Szabó Rebeka független országgyűlési képviselő, az Együtt-PM szakpolitikusa

Kapcsolódó anyagok:

Édes kényszerbérlet – ajándék pénz az államtól

Itt a nemzeti parkos ügyvédi mutyi

El a kezekkel a kishantosi biogazdaságtól! – nyílt levél

Újabb földmutyi: Babócsán is pofára estek a helyi gazdák,

Megesszük a világot? Néhány multi akarja uralni a Földet?

A nemzeti parkokban a pusztai élőhelyek védelme fontosabb, mint a Földprogram

Hortobágyi föld a Földalap helyi vezetőjének

Jöhet a titkolt névsor, a Fővárosi Törvényszék első fokon a Blikknek adott igazat

Félbalatonnyi állami föld elsumákolva

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás