Hirdetés
Forrás: hirado.hu

Globális melegrekordokat döntöttek a májusi hőmérsékletek, a NASA szerint az idei tavasz volt a legmelegebb tavasz az időjárási feljegyzések 1880-as kezdete óta. Különösen az északi-sarki térségben volt a szokásosnál jóval melegebb, ami miatt a Jeges-tenger és a grönlandi jégtakaró szokatlanul korán kezdett el olvadni.

Alaszkában is a legmelegebb tavaszt jegyezték fel, Finnországban a májusi hőmérsékletek 3-5 Celsius-fokkal voltak magasabbak az átlagosnál. Legutóbb Grönland fővárosában, Nuukban mértek 24,8 Celsius-fokot, ami abszolút júniusi rekord a térségben.

Ausztráliában szintén a legmelegebb őszt jegyezték fel, az átlaghőmérséklet 1,86 Celsius fokkal volt magasabb.
 

München, 2014. júnuis 11. Virágzó pipacsok a müncheni Botanikus Kertben 2014. június 11-én. (MTI/EPA/Sven Hoppe)

A legmelegebb tavasz után jöhet a legforróbb nyár. Illusztráció. (MTI/EPA/Sven Hoppe)

Az ötödik kontinens területének 53 százalékán az erős El Nino légköri jelenség okozta a szokatlan meleget, ami a térségbeli óceánok, tengerek vizének jelentős felmelegedését idézte elő és az ausztrál Nagy-korallzátonyon súlyos korallfehéredést okozott.

A szokatlanul meleg május szokatlanul heves esőzéseket okozott Európában és az Egyesült Államok déli körzeteiben.

“A klíma állapota aggodalomra ad okot” – hangoztatta David Carlson genfi klímakutató.  Az El Nino jelenség csak részben ad magyarázatot a hőmérséklet-növekedésre, ennél hangsúlyosabbak az emberi tevékenység által a légkörbe jutó üvegházhatású gázok – tette hozzá.  Az új adatok megerősítik az előrejelzéseket, hogy 2014 és 2015 után az idei év lesz a legforróbb az időjárási feljegyzések kezdete óta.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás