Hirdetés

Minden szakmai szervezet, de még az Europol is a hamisítványok veszélyére hívja fel a figyelmet. Európában csak az illegális, sokszor – veszélyes anyagokat is tartalmazó permetszerek értéke elérheti a több milliárd eurót. A vetőmagot is hamisítják.

Az Europol a minap arra hívta fel a figyelmet, hogy Európában az idén az eddiginél is több hamisított és egyben életveszélyes növényvédőszer kerülhet forgalomba. Az illegális előállítás döntően Indiában és Kínában történik, míg a szervezett bűnözés kezében van a szerek terítése és értékesítése. Az európai rendőrség szerint az európai növényvédő szerek piacának 5-15 százalékát ellenőrizheti a maffia, de akad ország, ahol akár a 25 százalékot is elérheti a hamisított, vagy illegálisan forgalmazott mérgek aránya. Az életünk a tét! Ugyanis e szerek többsége rég betiltott hatóanyagokat, oldószereket tartalmaznak, ráadásul olyan mennyiségben, mely a felhasználónak, de a fogyasztónak is életveszélyt jelenthet.

Erre példákat a minap befejeződött AGROmashExpo elnevezésű budapesti kiállításon a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) szervezte tanácskozáson mutattak be. Egy nemzetközi cég egy termékére európai szintű vizsgálatot végzett. Kiderült: a termékek 6 %-ában nem volt benne az abamektin hatóanyag, 3 %-ában magas, +60 %, illetve alacsony, -80% hatóanyagot találtak, a minták harmadában 10% feletti vagy alatti volt a hatóanyag tartalmára vonatkozó eltérés. Mindezek a fogyasztókra is kockázatot jelenthetnek: a túl magas hatóanyag-tartalom miatt a növényből nem tud kiürülni a szer, így a szermaradvány akár életveszélyt is jelenthet. A túl alacsonynál viszont a gazdálkodót éri tetemes veszteség. Tipikus jel a hamisításra a felhasznált oldószerek milyensége: ez a vizsgálat során 90%-ban mutatott eltérést. A hamisítványokat előállítók a legtöbb esetben itt követik el a természet és az ember elleni legdurvább támadást, általában toxikus, Európában betiltott oldószerek alkalmazásával. A fenti vizsgálatban a termékek negyedénél fordult ez elő.

Egy másik példa a hamisítás működésének méreteire: tavaly 28 tonna peszticid érkezett Hamburgból Litvániába. A szállítmányban világcégek hamisított szerei sorakoztak, természetesen felcímkézett hamisított palackokban, dobozokban, kísérő okmányokkal ellátva. A célpiac ukrajna volt, ahol, mint később kiderült, a termés 15 százaléka lett oda. Spanyolországban 2006-ban 20 millió euró – 6 milliárd forintnyi – értékű zöldséget kellett megsemmisíteni kétes szerek használata miatt. Néhány éve a szlovéniai Kooperben egy 300 tonnás tétel, 2009-ben Ferihegyen 28 tonnánnyi hamisítványra bukkantak, majd az USA-ban akadt horogra nagyobb tétel. Mindhárom esetben az exportáló cég ugyanaz a kínai cég volt.

Mire kell figyelni?

Csak ismert forgalmazótól, boltostól vásároljunk, a piacon, alkalmi árustól soha! Nézzük meg jól a dobozt, palackot, s ha feltűnően gyenge minőségű a csomagolóanyag, ne vegyük meg azt! Ha valaki gyanúsan olcsón árul növényvédő szert, ne engedjünk a csábításnak!

Nem lehetnek nyugodtak a termelők a vetőmag vásárlásakor sem!

A Vetőmag Szövetség és Terméktanács, az MgSzH, a GOSZ már évek óta folytat kampányt arról, miként kerülhető el a milliárdosra becsült hamis vetőmagüzlet. A mostani árakkal számolva akár százezer forintot is lehet veszíteni egy hektáron, amennyiben a gazda tudatosan, vagy a hamisított vetőmagvak neppereinek áldozataként nem ellenőrzött vetőmagot használ, s így jócskán elmarad termésének minősége és mennyisége a várhatótól.
Részletek >>>

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás