Hirdetés

Az illegális fakivágás előtt a korábban a partéli mobil gátért küzdő “Egyesület a Római Partért” szervezet kifogásolta a faültetést, amelynek még a jogszerűségét is kétségbe vonták. Miért is kellene közpénzből az ártérbe építkezők igényeit kielégíteni?

A III. kerületi rendőrkapitányság és a helyi közterület-felügyelet hétfő délutáni helyszínelésén azonosította az elkövetőt, aki elismerte a tettét – írta aznapi a Római-parton kivágott fákról szóló Facebook-posztjának délutáni frissítésében Bardóczi Sándor. Budapest főtájépítésze, ahogy arról a Népszava is beszámolt, azért várta a hatóságok intézkedését, mert a Római-part és a Piroska utca kereszteződésében valakik kivágtak 6-9 darab frissen a Főkert által a partra, fővárosi tulajdonú közterületre ültetett fát.

Bardóczi Sándor szerint egy ilyen előnevelt fa ültetési költsége gödörásással, talajelőkészítéssel, karózással, szállítással és munkadíjjal együtt nettó 250 ezer forintba kerül, és engedélyt senki nem kért és senki nem kapott ezeknek a közterületi fáknak a kivágására, kivágásukat semmi nem indokolta.

Bár az elkövetőt egyelőre nem nevezték meg,  sokatmondó, hogy még a főtájépítész hétfő reggeli posztját megelőzően, a fakivágások észlelése előtt egy másik Facebook-bejegyzés is megjelent, mégpedig a korábban az úgynevezett mobilgát part menti építése mellett harcoló Egyesület a Római Partért nevű szervezet oldalán. Közzétették a Karácsony Gergely főpolgármesternek címzett levelüket, amelyben sürgős intézkedést kértek, ahogy írták, „a Római partra gondatlanul elhelyezett fiatal facsemeték sürgős közparkokba való áthelyezéséről”. Állításuk szerint a facsemeték elültetése volt szerint jogszabályokba ütköző, mert a parton húzódó Sentab-cső nyomvonalára helyezték el őket.

„A cső cserére szorul tehát a környezetében lévő fákat hamarosan ki kell vágni”  – írta az egyesület.

A posztban arra hivatkoznak, hogy a főváros fái veszélyeztetik az árvízi védekezést, csakhogy Bardóczi Sándor szerint a hullámtéren épült ingatlanok a jogszabály szerint a kerítésük vonalában védekezhetnek, és nem a közterületen, ráadásul a Római-parton várhatóan szerdán tetőző dunai árhullám 42 centiméterrel alacsonyabb lesz a 700 centiméteres határnál, így a terület elöntése egyáltalán nem várható, az engedély nélküli fakivágást az árvízi védekezéssel még elméletben sem lehet indokolni- írta a Népszava.

Illegális fakivágás a Római parton 2023 karácsony kép: Bardóczi Sándor

Háttér:  Orbánista milliárdosok építkeznek a Római-parton

Részlet egy 2016-os cikkből az akkor nagy vitát kiváltott mobilgát témával kapcsolatban:

Luxuslakóparkot építenek a Római-parton, közvetlenül a Duna mellett. A Garancsi István és Nagy György érdekeltségébe tartozó projektet egy cseppet sem zavarja, hogy a part egyrészt hullámtér, másrészt üdülőterület, ráaadásul a lakóparkot lopott fényképekkel hirdetik.

A római parti beruházás támogatói vagy haszonélvezői között rendre gazdag és befolyásos emberek tűnnek fel. A mobilgátat övező viták és a beruházást aktívan támogató Római-partért Egyesület emblematikus alakja a vegyi áruk szállításából és műtrágya előállításából meggazdagodott Egri Gábor, aki egy 2013-as napi.hu-cikkben 6,7 milliárdos becsült vagyonnal szerepelt a száz leggazdagabb magyar listáján. Egrié a közvetlenül a partra épült négycsillagos, 63 szobás Holiday Beach Budapest Wellness and Conference Hotel, amely a honlapján Budapest egyetlen hajó formájú szállodájaként, egyhektáros parkkal, fűtött élményfürdővel hirdeti magát. A szálloda sajtóinformációk szerint 2,4 milliárdos beruházással épült fel, az Átlátszó egyik videójában pedig maga Egri mondja el, hogy egy áradásnál durván 40-60 millió forintot veszít a védekezés költségei és a bevételkiesés miatt. Arról nincsenek pontos információink, hogy a szálloda mennyire váltja be a hozzá fűzött reményeket, de a cég­adatokból az látszik, hogy a hotel címére bejegyzett, Egri Gáborhoz és feleségéhez, Bakos Adrienne-hez köthető, feltételezhetően a szállodát korábban üzemeltető cég felszámolás alatt áll. Ahogy azt a molbilgát ügyével és az egyesület képviselőinek érdekeltségeivel részletesen foglalkozó cikkünkben megírtuk, azóta a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének adatai szerint az új tulajdonos Egri másik, üzemanyag-szállítással is foglalkozó cége, az Envikút Kft., amely nyereséges: az elmúlt években megduplázta értékét, ami 2014-re majdnem elérte a 13 milliárd forintot.

Lásd még:

A mobil gátban érdekelt vállalkozókból áll az Egyesület a Római-partért

Trükközés és megtévesztés a Római-parton

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás