A Klímapolitikai Intézet megújuló energiás csúsztatásai

2023. március 21.

Hírek

Az Orbán-kormány milliárdnyi közpénzből fenntartott “udvari zöldrefestő” szakmai műhelye a Klímapolitikai Intézet hűen kiszolgálja a rezsim antizöld propagandáját. Legutóbbi megújuló energiával kapcsolatos nyilatkozatukat több ponton cáfolja az ELTE Energiaföldrajzi Kutatócsoportja.

A tengerbe öntik a fukusimai atomkatasztrófa megtisztított vizét

2023. február 15.

Hírek

Egyes helyiek tiltakozása ellenére hamarosan elkezdik visszaengedni a tengerbe a 2011-es fukusimai atomkatasztrófa során szennyeződött, majd megtisztított vizet. A tervek szerint a felgyülemlett, több mint 1,3 millió tonnányi víz 30-40 év alatt folyik bele az óceánba, miután hatalmas szűrőberendezéseken is átmegy.

Törésvonal

2022. november 27.

Hírek

A hűtést a Duna vizével tervezték megoldani, de a folyó medrében nyaranta olyan kevés vizecske csordogál, ami már a régi erőmű blokkjaihoz is kevés (ezért azokat augusztusban rendszeresen le kell állítani). Az építésre kiszemelt telek alatt egy geológiai törésvonal húzódik, ami a múltban a felszínig futó elmozdulásokat produkált. Ilyen helyre a magyar, az orosz és… Tovább »

Az atomenergia törvény módosítására készül a kormány, és nem a jó irányba

2022. november 14.

Hírek

Orbán görcsösen ragaszkodik a zsákutcás Paks2 atommutyihoz. Terveik szerint szigorítják az üzleti titok megismerésének feltételeit, Paks I az eddigieknél is még kevesebbet fizet majd be az erőmű leszerelésére fordítandó nukleáris pénzügyi alapba (költői kérdés: ki fizet majd helyette?), és egyszerűsítik, gyorsítják az engedélyezési eljárást.

Jövőre az óceánba engedhetik Fukusima radioaktív vizét

2022. május 22.

Hírek

Egyre valószínűbb, hogy Japán az óceánba fogja engedni a fukusimai erőműből származó radioaktív vizet, miután az ország nukleáris hatósága rábólintott a projektre. A japán kabinet tavaly augusztusban fogadta el a tervet, melynek lényege, hogy a tisztított szennyvizet a Csendes-óceánba juttatják.

Milyen veszélyek fenyegetik az ukrán atomerőműveket a háború árnyékában?

2022. március 3.

Hírek

Az atomenergia békés körülmények között is veszélyes. Az atomerőművek 70 éves történelme során eddig csak a balkáni háborúban volt példa arra, hogy kis túlzással centikre tőlük lövöldözzenek a harcoló felek. Ukrajnának négy üzemelő atomerőműve van, plusz Csernobil. Ez drámai kockázatokat jelent, hiszen sem a reaktorokat, sem a kiégett üzemanyagot, sem a radioaktív hulladékokat tároló létesítményeket… Tovább »

Másodszor ért atomhulladéklerakót Kijevben találat

2022. február 28.

Hírek

Találat ért egy atomhulladék-lerakót az éjjel Kijevben, tájékoztatták az ukrán hatóságok az ENSZ illetékes szervezetét, a Nemzetközi Atomenergiaügynökséget. A NAÜ közleménye szerint annak nincs jele, hogy az épületben kár keletkezett volna, vagy hogy szivárogna a hasadóanyag.

Hamarosan 4100 hordónyi radioaktív hulladék utazik keresztül az országon

2021. április 27.

Hírek

Heti 1-2 fuvarral viszik majd apránként a kis- és közepes intenzitású radioaktív hulladékot Püspökszilágyról Bátaapátiba, hogy ott biztosítsák a végleges elhelyezését. Bár tavaly decemberben még csak 400–500 hordónyi radioaktív hulladékot emlegetett a Nemzeti Radioaktívhulladék-tároló fióktelepének vezetője egy társulási ülésen, a Baranya Megyei Kormányhivatal környezetvédelmi engedélyében már 4 100 darab 200 literes hordó, összesen 820 m³… Tovább »

Az atomenergia több problémát generál, mint amennyit megold

2021. március 31.

Hírek

„Az atomenergia nevetségesen drága. Elképesztően versenyképtelen az atomerőművek létesítése és bővítése – mondta Nobo Tanaka az Nemzetközi Energia Ügynökség volt elnöke.  Tíz évvel a fukusimai atomerőmű-baleset után az Energiaklub szakértői áttekintették országunk és az EU nukleáris helyzetét.