Hirdetés
greenfo/MTI

Az idei volt a legrosszabb július a globális erdőtüzek szempontjából a műholdas mérések 2003-as kezdete óta – közölték a friss adatok alapján szakemberek. Az EU további segítséget mozgósít a tűzvész által sújtott országoknak.

A szélsőséges hőség és az elhúzódó aszályok szította erdő- és legelőtüzekből 343 megatonna szén-dioxid szabadult fel, ami nagyjából egyötöddel több a 2014-ben mért korábbi júliusi globális csúcsnál – olvasható a The Guardian című brit napilap online kiadásában.
“Ez az év egyértelműen kimagaslik. Az idei júliusi globális mutató az eddigi legmagasabb a mérések 2003-as kezdete óta” – mondta Mark Parrington, az Európai Unió Copernicus Légkörmegfigyelő Szolgálatának (C3S) kutatója.
A példátlan nyárközepi tüzek a közelmúlt azon elkeserítő jelenségei közé tartoznak, amelyek az ember okozta globális felmelegedés pusztító hatásait szemléltetik.
A több száz tonnányi szén-dioxid több mint fele két olyan régióból – Észak-Amerika és Szibéria – szabadult fel, amely szokatlanul meleg és száraz időjárásnak van kitéve. Kanada nyugati részén és az Egyesült Államokban hosszúra nyúlt és intenzív hőhullámok előzték meg az erdőtüzeket. Szibériában a jakutföldi tajga nagy részét lángok és mérgező füstfelhők borítják, amelyek egészen az Északi-sarkig elértek.

A mediterrán térség keleti és középső részén sok helyen szokatlanul vad felütéssel kezdődött meg a tűzszezon.
Múlt héten a törökországi tüzek hőintenzitása négyszer magasabb volt a korábbi napi országos rekordnál. Az Európai Erdőtűz-információs Rendszer szerint a közel-keleti országban idén eddig 128 ezer hektárnyi – az átlagosnál nyolcszor nagyobb – terület vált a lángok martalékává.
Olaszországban a június közepén mért szinte nulláról csaknem 80 ezer hektárra nőtt a felperzselt területek kiterjedése, ami négyszerese a 2008-2020 közötti átlagnak. Cipruson nyolcszoros, Görögországban kétszeres a növekedés. Spanyolországban, Franciaországban, Albániában és Észak-Macedóniában ugyancsak magasabbak a mutatók a normálisnál.
A régióban legalább nyolc ember meghalt, százakat kellett kórházba szállítani és ezreket evakuálni, köztük népszerű nyaralóhelyekről és természetvédelmi területekről.
Olaszország a legsúlyosabban érintett nemzetek közé tartozik: az ország az eddig mért második legpusztítóbb tűzszezonját éli, különösen a déli részeken.
Ahogy a meleg idő folytatódik, úgy a veszélyek is egyre kiterjedtebbé válnak. Dél-Európa csaknem egészén “rendkívül szélsőséges” vagy “szélsőséges” tüzek kockázatára figyelmeztetnek. A régió zömét továbbá aszály is fenyegeti.
A szakemberek szerint az Európát sújtó nagy tüzek száma növekedni fog, és egyre nagyobb területeket érint. Ezt a tendenciát támasztja alá, hogy idén nyáron Finnországban is éles növekedést tapasztaltak az erdőtüzekben.
A világ sok részén még nem tetőzött az idei tűzszezon. Ez különösen igaz Dél-Amerikára és Afrikára, amelyek Európához képest jóval nagyobb mértékben járulnak hozzá az erdőtüzek okozta szén-dioxid-kibocsátáshoz.

erdőtűz Spanyolország forrás: pixabay

Az EU további segítséget mozgósít a tűzvész által sújtott országoknak

Az Európai Unió a polgári védelmi mechanizmusa révén további 14 tűzoltó repülőgépet, mintegy 1300 mentőautót, 3 helikoptert és 2500 járművet mozgósított Görögország, Észak-Macedónia, Albánia, Olaszország és Törökország kérésére, ahol hetek óta erdőtűz pusztít – közölte az Európai Bizottság. A sajtóközlemény szerint a legutóbbi felajánlások Franciaországtól, Németországtól, Lengyelországtól, Ausztriától és Szlovákiától érkeztek az elmúlt hétvégén, ezek a tagállamok szárazföldi tűzoltó egységeket küldtek. Franciaország 2 tűzoltó repülőgépet irányított Olaszországba, Csehország és Hollandia ugyancsak két helikoptert mozgósított a tűzvész sújtott albániai területekre. Szlovéniából, Bulgáriából és Ausztriából szárazföldi erők támogatják Észak-Macedóniát az erdőtüzek megállításában, ahová szombaton Románia is küldött egy helikoptert. Törökországban már folynak az EU által koordinált tűzoltási műveletek. Az Európai Unió a szállítások 75 százalékát finanszírozza a polgári védelmi mechanizmus keretében.

Janez Lenarcic válságkezelésért felelős biztos szerint Európa egyik legnagyobb közös tűzoltási műveletét szervezi az unió, mivel több országot egyszerre több tűzvész is érint. “Ez azt mutatja, hogy a válságkezelésnek európai szinten is prioritást kell élveznie” – hangsúlyozta a biztos.
Az EU a mechanizmuson keresztül múlt kedden 4 tűzoltó repülőgépet indított több uniós tagállamból a tüzek megszüntetésére. Az unió koordinációs központja folyamatos kapcsolatban áll az erdőtüzek által érintett országok polgári védelmi hatóságaival, hogy szorosan nyomon kövesse a helyzetet, és irányítsa az uniós segítséget.
A rendkívül forró időjárás miatt az utóbbi hetekben erdőtüzek pusztítanak Törökország déli és nyugati partvidékén, Észak-Macedónia keleti, Görögország északi, Olaszország déli térségeiben, illetve Albánia, Koszovó és Horvátország több régiójában.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás