Több mint egy éve tárgyal, érvel és tiltakozik a Magyar Tudományos Akadémia, de hiába: a kétharmados Fidesz többség ma áttolta a kutatóhálózatokat elcsatoló törvényt. “131 név van a parlamenti szégyenlistán. 131 ember, aki a hazája szolgálata helyett úgy szavazott, hogy Magyarország rosszabb hely legyen, mint eddig volt és a magyar tudomány legfontosabb intézménye elveszítse autonómiáját.
Tették mindezt abban a reményben, hogy a következő uniós ciklusban el tudjanak lopni újabb milliárdokat. Nagyon-nagyon remélem, hogy egyszer a gyerekeik/unokáig nekik szegezik a kérdést: te mit csináltál, amikor parlament felszámolta a független MTA-t?” Urbán Ágnes
Az Országgyűlés új szervezeti és finanszírozási modellt hozott létre a kutatás-fejlesztési és innovációs ágazat számára – írta ma a Nemzeti Magyar Távirati Iroda (MTI) .
Eszerint: a képviselők 131 igen szavazattal, 53 nem ellenében és három tartózkodás mellett fogadták el az innovációért és technológiáért felelős miniszter előterjesztését. Palkovics László a javaslat országgyűlési vitájában elmondta, a változtatások célja Magyarország versenyképességének növelése, a hatékonyabb működés és az egységes, teljesítményalapú forráselosztás feltételeinek megteremtése.
Az elfogadott törvénymódosítások eredményeként az MTA kutatóintézet-hálózatának működtetése átkerül az újonnan létrejövő Eötvös Loránd Kutatási Hálózathoz. A kormány szándékai szerint ez a lépés a kutatóintézet-hálózat alapkutatási eredményeinek nagyobb arányú és hatékonyabb hasznosulásához vezet majd. Palkovics László kiemelte, a változtatások az MTA köztestületi státuszát nem érintik, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat pedig a költségvetési törvényben önálló költségvetési fejezetet képez, nem tartozik a kormány irányítása vagy felügyelete alá. A parlament létrehozta a Nemzeti Tudománypolitikai Tanácsot is, amely kizárólag a miniszterelnöknek felelős testületként felügyeli a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI) alapjának működését, továbbá véleményt alkot a kormány kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységével kapcsolatban.
Mennyit ér Palkovics szava?
A HVG birtokába jutott annak a beszélgetésnek az összefoglalója, amiben a miniszter részletesen elmondja egy akadémikus kollégájának, hogyan végzik ki az MTA kutatóintézeteit. Túltolta a zabálást a regnáló elit, így rá kell fanyalodjon a kutatók pénzére is. Palkovics László akadémikus az MTA hóhéra
A tiltakozással se értünk el sokat, de legalább tükörbe tudunk nézni
- A mai parlamenti döntéssel a magyar tudomány legnagyobb műhelye a kormány befolyása alá kerül, még a kutatási főirányokat is egy Palkovics László vezette testület szabja meg. Az MTA-t arra is kötelezik, hogy adja át ingyenes használatba a kutatóintézetek épületeit, infrastruktúráját, teljes eszközparkját.
- Palkovics László miniszter a törvényjavaslat vitájában kijelentette: „a változtatások célja Magyarország versenyképességének növelése”. Ezt az érintettek nem így gondolják: maguk az akadémikusok és a kutatóhálózat vezetői is elutasították a kormányzati felügyeletet, miközben hosszú sornyi magyar és európai tudományos intézmény küldött támogató levelet nekik.
- Mindez a parlamenti szavazásnál semmit nem számított.
- Az Akadémiai Dolgozók Fórumának ma délutáni tüntetésen arról kérdezte a 444 a tudósokat, hogy mi következik ebből.
Magyar Tudományos Akadémia (1825 – †2019).
Akik megszavazták a törvényjavaslatot: