Hirdetés

Itt a véglegesnek mondott térkép, melyről egy nap alatt kiderült, mégsem végleges. Felkerült végre a Városliget átalakításának terve a főváros honlapjára.

Felkerült végre a Városliget átalakításának terve a főváros honlapjára. Túl nagy dobra nem verték, de azért ki lehet bogarászni, hol van. Már itt látható, hogy a világon egyedülálló elképzelés! Ugyanis az egész világon nem tudok olyan nagyvárosról – keleti diktatúráktól motorizált nyugati rémvárosokig – ahol százéves parkok közepén fákat vágnak ki, hogy oda középületeket emeljenek. Viszont, ha hinni lehet a jogszabálynak, lehet hogy az állami főépítész gyakorlatilag egy demonstrációt lesz kénytelen összehívni! Na de előbb lássuk a terveket.

Elsőre a legrémisztőbb a Magyar Zeneház (5) és a Nemzeti Galéria (1), de azért vannak más fincsiségek is. A Városliget.info oldal villámelemzést készített róla. Olyan klasszul összeszedtek mindent, hogy ide is másolom az egészet:

A bajor sörsátor megszűnik, ott a Vidámparkból áthozott Lézerdodgem épülete áll majd, pajtaszínházként fog működni. A kissé anakronisztikus Nebbien- féle diadalkapu megépítéséről sem tettek le (a főváros anyaga a tervet 1857-re datálja, holott Nebbien akkor már rég halott volt), ez a Stefánia-Ajtósi Dürer sor sarkára kerül, pont oda, ahol 1945 januárjában a szovjet és román csapatok a Liget területére léptek.

Az Olof Palme háznak, az 1885-ben épült műcsarnoknak nem találják a funkcióját, ezért ez vendéglátóhely (információink szerint kávéház) lesz.

városliget tervvárosliget terv

Az Építészeti és Fotográfiai Múzeum a rondó két oldalán, míg a Néprajzi Múzeum a Fáskörnél, a Dózsa György út Ajtósi sarkán épül fel. A volt Felvonulási tér alatt végig mélygarázst alakítanak ki. A Magyar Zene háza a Washington szobor mögött, volt BNV telken valósul meg. A lebontott Petőfi Csarnok helyén szintén mélygarázs lesz, míg a Közlekedési Múzeumot az Ajtósi felé bővítik térszín alatt mintegy 3000 m² területen. Érthetetlen ugyanakkor, hogy a jelenleg a Petőfi Csarnok emeletén található Repüléstörténet kiállítás itt nem kapna helyet, azt elvinnék a Városligetből.

A főváros leszögezi, hogy a Liget területén több száz éves, jelentős dendrológiai értékkel bíró fák találhatók.  " A Liget programban (és a nemzetközi építészeti tervpályázat kiírásában) szereplő új létesítmények megvalósítása során a faállomány lehető legnagyobb mértékű megtartása kiemelt cél, de ennek ellenére fakivágással számolni kell." – fogalmaznak.

Az Új Nemzeti Galéria és Ludwig Múzeum helyszíne a Hermina út és az elbontásra kerülő Petőfi Csarnok  közötti terület. A nemzetközi tervpályázati kiírás az épület elhelyezésére 2,6 ha nagyságú tervezési területet jelöl ki.

Ellentmondás a főváros anyagában, hogy bár gasztrofalu építését nem javasolja a területen, helyette a meglévő egységek fejlesztésére fókuszál (5.oldal), a szöveg az utolsó oldalon mégis említi a létesítményt, gasztroliget néven (6.oldal).

A főváros az anyaggal kapcsolatban április 16-ig várja a véleményeket, erről bővebben itt olvashat

A komplett anyag innen tölthető le

  Szóval miután megjelentek az elektronikus infoszabadság nevében a végleges tervek, Baán László kormánybiztos közleményben reagált, aminek röviden az a lényege, hogy nem is úgy lesz minden, ahogy az a végleges terveken van. Ami meg úgy lesz, az nem úgy látszik.
Folytatás az urbanista blogon >>>
 


A Városliget beépítésére szánt 150 milliárdnak csak a felét költenék a múzeumok építésére. A másik 75 milliárdot a park megújítására fordítják -állítja a kormánybiztos. De vajon mennyi marad valóban a zöld felületre? Mert park már nem lesz, ahhoz ugyanis megnő a beépítettsége.  Városligeti (sz)ámítások II. levonás

Kapcsolódó anyagok:

Városligeti (sz)ámításokII. levonás

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás