Még be sem érkezhettek a pályázatok, máris bezárta a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) azt a kiírást, amin keresztül vállalkozások és önkormányzatok épületenergetikai korszerűsítésre pályázhattak vissza nem térítendő támogatásra. Elfogytak a KEOP források – Mikor jön a ZFR?
A Társadalmi Megújulás Operatív Program egyik pályázatánál egyetlen szabályosan pályázó önkormányzat vagy civil szervezet sem kapott támogatást, míg a szabályellenesek igen. Az NFÜ beismerte, hogy szabálytalanul járt el, de nem vizsgálja felül a döntéseket. Civilek és önkormányzatok tiltakoznak a döntés miatt, és Orbán Viktorhoz fordultak nyílt levélben – írtuk pár napja. Most itt az újabb NFÜ fiaskó. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség alig két nappal a pályázati ablak megnyitása után felfüggesztette a KEOP energiahatékonysági pályázatait, mert elfogytak a források. A legközelebb megnyíló pályázat a Zöldgazdaság Finanszírozási Rendszer (ZFR) lesz 5,2 Mrd Ft-tal, amelyről elvileg már készül a végrehajtási rendelet a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumban. Ezeken túl jóváhagytak még 4,5 Mrd Ft-ot a ZBR-ből már évek óta ki nem fizetett Panel II-es energiahatékonysági pályázatokra.
Több mint egy év várakozás után, február 11-én nyíltak meg a KEOP energiahatékonysági pályázatai, összesen 34 Mrd Ft értékben. A forrásokra jórészt költségvetési szervek, kisebb részben vállalkozások pályázhattak, tisztán energiahatékonysági, vagy megújulókkal kombinált energiahatékonysági beruházásokkal. Az érdeklődés akkora volt, hogy a pályázatok befogadását két nap múlva fel kellett függeszteni.
„Most újrakezdődik az állami támogatásokat övező szokásos várakozási időszak” mondta dr. Bart István, a MEHI igazgatója. Bart szerint „Óriási az igény az energetikai felújítások állami támogatására. Egyre több cég és magánember tervez felújítást, de elégséges források hiányában ezeknek a beruházásoknak csak a töredéke valósul meg. Pedig az energiahatékonysági beruházások támogatása a gazdaságfejlesztés legjobb módja: munkahelyeket teremt, gazdagodik általa a költségvetés és csökkenti az ország energiafüggőségét is
Az igények egy részét kielégítheti az idei költségvetésben 5,2 Mrd Ft-tal szereplő Zöldgazdaság Finanszírozási Rendszer (ZFR), amelyet az éghajlatváltozás elleni harc – így például az energiahatékonysági beruházások – finanszírozására fordítják. Az NFM tájékoztatása szerint a ZFR-ről szóló jogszabály elkészítése folyamatban van, és azt társadalmi egyeztetésre bocsátják majd. A Kormány ezzel párhuzamosan bejelentette, hogy a ZBR Panel II. programjában 2010 előtt befogadott, de forráshiány miatt nem támogatott (panel-felújítási) programokra további 4,5 Mrd Ft-ot biztosít a 2012-es szén-dioxid kvóta-eladásokból.
A KEOP forrásokkal együtt összesen több mint 60 Mrd Ft jut energiahatékonysági és megújulós programokra. Ez az összeg bár jelentősen magasabb, mint a tavalyi, azonban még mindig bőven elmarad az igényektől. Különösen nagy a hiány lakossági energiahatékonysági programokban, ugyanis a KEOP források erre a célra jelenleg nem fordíthatók.
„A 30 millió forintos önrész előteremtését még be tudtuk volna vállalni valamilyen banki segítséggel, de most csak annak örülök, hogy nem kötöttünk előszerződést a tervezőkkel és a kivitelezőkkel” – mondta a hvg.hu-nak egy budapesti irodaház tulajdonosa, aki azért bukta el az uniós épületfelújítási támogatást, mert a pályázatot alig, hogy megnyitották, egy nappal később már be is zárták. Hétfőn még úgy tervezte: a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) pályázati pénzével megtámogatva épületenergetikai modernizációba fog. A kiírási feltételeknek megfelelt a nemrég vásárolt, de a ’80-as évekből itt maradt irodaépület, aminek a felújítását 50 millió forintig a pályázat támogatta volna. A neve elhallgatását kérő vállalkozó meg szerette volna csináltatni az épület külső hőszigetelését, kicserélte volna a nyílászárókat, hatékony fűtésrendszert épített volna be és a melegvízfogyasztás energiaigényét egy napcella-pakk beépítésével minimalizálta volna. Annak érdekében, hogy ne rontsa el a jelentkezést, egy profi pályázatíró céget is bevont.
„Hétfőn beszéltem az NFÜ-vel, megnyugtattak, hogy a keret december 31-ig nyitva marad. Vagy a keret kimerüléséig – ezt mondták” – meséli egy pályázatíró cég energetikai specialistája. Neki is álltak, hogy a korábban érdeklődő cégek, önkormányzatok számára előkészítsék a pályázatot, de kedden már az a hír jött, hogy az NFÜ felfüggesztette, befagyasztotta az egészet, mert egy nap alatt elfogyott a teljes keret. A megkérdezett pályázatíró forrásunk szerint az NFÜ döntése azért is furcsa, mert a pályázatokat legkorábban a keret megnyitásakor, hétfőn lehetett postára adni, így a jelentkezések még oda sem értek az NFÜ-be, amikor az ügynökség közleménye megjelent, hogy lefújták az egészet. További részletek a hvg.hu-n >>>
Kapcsolódó anyagok: