Túlzottan beépített, forgalmas – a Fertő tavi beruházást kifogásolja egy nemzetközi szervezet. A 30 milliárdos állami beruházás környezetvédelmi engedélyét az Európai Unió is vizsgálja.
A kulturális örökségi helyszínek megőrzéséért és védelméért felelős nemzetközi szervezet, az ICOMOS Magyar Bizottsága örökségvédelmi kritikákat fogalmazott meg a Fertő tó partjára tervezett, közpénzből finanszírozott állami beruházással kapcsolatban. A szervezet megállapította, hogy
— a beruházással kapcsolatban erősen megkérdőjelezhetők azok a projektelemek, amelyek forgalmat vonzanak, de a tóparttól távolabb is elhelyezhetők, mint például a tervezett sportközpont,
— a kemping területén tervezett pihenőházak (motel) megépítése a helyszín túlzott beépítettségét eredményezi,
— a Fertő tó partján nem lehet cél egy bárhol felépíthető 4 csillagos épület építése, hanem csak egy környezetéhez illeszkedő léptékű, helyi értékeket hangsúlyozó egyedi karakterű létesítmény lehet indokolt.
Helyi civilek szerint a Fertő tó partján lévő strandot fejleszteni kellene, „de a léptékkel és az egyes projektelemekkel komoly gondok vannak”.
A Modern Városok Program keretében 30 milliárd forint közpénzt fordítanak a Fertő tó partjára. A terv része az egyedülálló cölöpházak elbontása is. A tervezett turisztikai fejlesztés környezetvédelmi engedélyét az Európai Bizottság Környezetvédelmi Főigazgatósága jelenleg is vizsgálja. Via HVG.hu
Fertő tavi vízitelep fejlesztés: állítások és cáfolatok
Napról-napra nő a Fertő tavi vízitelep jelenleg tervezett fejlesztését kritizálók tábora, akik szkeptikusan szemlélik Magyarország jelenleg legnagyobb állami, idegenforgalmi célú beruházását. A Fertő Tó Barátai mozgalom egyik törekvése, hogy a közvélemény hiteles tájékoztatást kapjon. A beruházás száz százalékban költségvetési forrásból valósul meg, ezért különösen fontos az adófizetők tájékoztatása, amelyre a zrt-nek 300 millió forintos kommunikációs pénzügyi keret áll rendelkezésére.
Az alábbi összeállítás Kun Zoltán, a Fertő Tó Barátai mozgalom szakértőjének elemzésén alapszik, aki a WCPA (Természetvédelmi Világszövetség Védett Területeinek Világbizottsága) európai irányítótestületének is tagja. A civil mozgalom egyik törekvése, hogy a közvélemény hiteles tájékoztatást kapjon a tervezési folyamatokról, egyeztetésekről, az engedélyekben szereplő előírások betartásáról és a jövőbeni üzemeltetési tervekről.