Az Orbán-kormány Vidékfejlesztési Minisztériumának parlamenti ügyekért felelős államtitkára volt, de két év után szakmai és morális okokból lemondott. Mi vezetett ide? Hogyan látja a Fidesz és Orbán szavahihetőségét, pálfordulását, az agrár felsőoktatás / agrár környezetvédelem, és a Kishantosi öko modellgazdaság szétverését? Ángyán József professzor több éve visszavonult a közélettől és a politikától, most exkluzív interjút adott a greenfonak.
Az ember nem annyit ér, amennyi az összeharácsolt vagyona, hanem annyit, „amennyit embertársainak használni, hazájának szolgálni tud” – Ángyán József sokszor idézte e sorokat Kodály Zoltántól politikai felszólalásaiban éppúgy, mint az elmúlt évek termőföld szabadrablásait feltáró megyei tanulmányaiban.
Agrármérnök, mezőgazdasági kutató-szakmérnök, egyetemi tanár, az MTA doktora. 2006–2014 között országgyűlési képviselő, 2010–2012 között a második Orbán-kormányban a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti ügyekért felelős államtitkára.
A politika iránt érdeklődők talán az Orbán Viktorral való látványos szembefordulására, és az államtitkári lemondására emlékezhetnek. Azt viszont kevesen tudják, hogy az elkötelezett környezetvédő a felsőoktatási, oktatásfejlesztési, tudományos tevékenysége keretében 1990-ben munkatársaival az agrár-felsőoktatásban elsőként kezdeményezte okleveles környezetgazdálkodási agrármérnöki egyetemi szak kidolgozását és indítását.
1991–1996 között a Környezet- és Tájgazdálkodási Intézet alapító igazgatóhelyetteseként, majd 1996 óta annak igazgatójaként tevékenykedett. Ezalatt 10 új tanszéket alapított. 2006-ban további 5 évre kapott megbízatást az intézetigazgatói feladatkör ellátására.
De bábáskodott a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ ökológiai mintagazdaság születésénél, melyek az Orbán-kormány kicsinyes politikai bosszújának estek áldozatául.
Az immáron 8 unokás nagypapa a közélettől és a politikától visszavonulva Gödöllőn él, évek óta nem nyilatkozik, ezt az önkéntes moratóriumát egy hónapja a Magyar Hangnak törte meg egy interjúval, és most a greenfo felkérését fogadta el.
A beszélgetésben szó esik többek között:
— Orbán Viktor szavahihetőségéről, bosszúállásáról, a Fidesz álszent agrárpolitikájáról, a magyar agrárium zsákutcájáról, a vidék „spekuláns nagytőkés oligarchák”, „maffiacsaládok” általi lerablásáról.
— Arról is, hogy rongykereskedő vitte el és tette tönkre a 25 éves európai hírű ökogazdaság földjeit- ez az orbáni földprivativáció -miért sorolható a hazaárulás kategóriájába.
— Latifundium – dél-amerikai modell intenzív mezőgazdaság.
— Integráció vagy szövetkezés? Miért nem a bevált dán modellt választjuk?
— A nagyüzemi mezőgazdaság környezeti kárait a társadalom fizeti meg, miközben a profit az agrár oligarcháknál képződik.
— Földhasználat és a környezeti károk: a nagyüzemi mezőgazdaság agrársivatagokat hoz létre, amely megszünteti a biológiai sokféleséget.
A 2020 április 22-én, a Föld Napján indult podcastunk adásait meghallgathatja Soundcloud oldalunkon, elérheti az anchor megosztón keresztül több alkalmazásban (breaker; google podcast; overcast; pocket cast; RadioPublic; ezekben fel is iratkozhat ránk)
Podcastunk RSS-csatornája itt található.