Hirdetés

A Környezetvédelmi világnap alkalmából készült Sonda-Ipsos felmérés szerint a magyar lakosság csupán 18%-a ismeri az FSC logót. Igen ám, de mi fán terem a Felelős Erdőgazdálkodás Tanácsa emblémája?

A magyar lakosság 18%-a tudja, mit jelöl az egyik legfontosabb, fa és papír alapú termékeken szereplő környezetvédelmi tanúsítás, az FSC® (Forest Stewardship Council®, magyarul Felelős Erdőgazdálkodás Tanácsa) emblémája, 75% azonban úgy gondolja, hogy még nem találkozott a mindennapi fogyasztási cikkeken is szereplő védjeggyel – derül ki a Tetra Pak környezetvédelmi világnap alkalmából készített lakossági felméréséből.
Pedig az ilyen védjeggyel ellátott termékek választásával, kis odafigyeléssel is sokat tehetünk a környezetünkért.

 Világnap a környezetért

1972-ben, Stockholmban tartották az ENSZ első környezetvédelmi világkonferenciáját „Ember és bioszféra” címmel. A világszervezet a tanácskozás kezdőnapját, június 5-ét nemzetközi környezetvédelmi világnappá nyilvánította, amelynek célja elősegíteni az együtt gondolkodást, a közös cselekvést és terjeszteni a fenntartható fejlődés eszméjét. Az alkalomhoz kapcsolódva világméretű rendezvényekkel hívják fel a figyelmet a környezeti kérdésekre, tavaly a világnap fókuszában a körültekintő fogyasztás állt, aminek az is részét képezi, hogy odafigyelünk arra, milyen alapanyagból készülnek az általunk vásárolt termékek.

De mit is jelent pontosan a felelős erdőgazdálkodás?

Az FSC tanúsítvány azt igazolja, hogy a papír alapanyagául szolgáló fa kitermelésével az erdészetek nem veszélyeztetik az erdők fenntarthatóságát, az erdő élőlényeinek lakhelyét, hanem úgy gazdálkodnak ezzel az erőforrással, hogy az biztosan és folyamatosan megújulhasson. A tanúsított erdőkben folyó fakitermelés minimálisra csökkenti az erdő növényeire, állataira és egyéb élőlényeire gyakorolt hatást, a helyi közösségek részesednek a gazdálkodás hosszú távú előnyeiből, az erdőgazdaságot pedig úgy tervezik és irányítják, hogy nyereséges legyen, de a megtermelt profit ne veszélyeztesse az erdő regenerációját.

Nem figyelünk a környezetvédelmi jelzésre

A Tetra Pak megbízásából a Sonda-Ipsos 1.000 fő megkérdezésével végzett felmérést arról, mennyire ismeri a lakosság az italos kartondobozokon is látható FSC emblémát és annak jelentését.

A kutatásban résztvevőknek csak 18%-a tudta, hogy a védjegy azt jelöli, hogy a fa vagy papír termék felelős erdőgazdaságból és egyéb, ellenőrzött forrásokból származó alapanyagból készült, pedig az embléma nemcsak bútorokon, nyomtatványokon, könyveken és egyéb papíripari termékeken látható, de tejes és gyümölcsleves dobozokon is. 2015-ben összesen 152 millió, FSC logóval ellátott Tetra Pak italos kartondoboz került a boltokba, ennek ellenére a válaszadók 75%-a nyilatkozott úgy, hogy még nem találkozott ezzel az emblémával.

Édeskevés az FSC, ha nem gyűjtünk szelektíven.

A magyarok 46%-a nem szelektálja italos dobozait

A magyarok 46%-a nem szelektálja italos dobozait

Noha a szelektív hulladékgyűjtés lehetősége a hazai lakosság 96%-a számára elérhető, mégis a magyarok 46%-a semmilyen formában nem gyűjti szelektíven a tejes és gyümölcsleves italos kartondobozokat. Ráadásul még azok körében is minden harmadik italos kartondoboz a kommunális szemétbe kerül, akik szelektíven gyűjtik az otthon keletkezett hulladékot, derült ki az IKSZ által készített, április végén publikált országos reprezentatív felmérésből.

 

 

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás