Amerikában most hidegebb van, mint az Antarktiszon vagy Szibériában. Az USA-ban a fagyhalál, Ausztráliában a hőguta fenyeget. Hivatalosan is 2019 januárja volt Ausztrália valaha feljegyzett legforróbb hónapja.
Az Egyesült Államok ezekben a napokban a sarkvidéki időjárás hazája: a levegő hőmérséklete helyenként a -40 Celcius-fokot közelíti, mert sarkvidéki hideghullám tört be az északi és középnyugati államokba a héten. Ennek hatására több nagyvárosban, köztük Chicagóban is rekordalacsony hőmérsékletet mértek, volt, ahol -33 Celsius-fokot. A beszámolók szerint az amerikai Közép-Nyugaton jelenleg rosszabb az idő, mint bolygónk amúgy is zord időjárású pontjain. A The Verge listába is szedte, hogy érzékeltesse, mennyire szélsőséges időjárásról van szó: eszerint az Egyesült Államok egyes területein jelenleg hidegebb van, mint Alaszkában vagy Szibériában. Utóbbi területen -15 fokot mértek, míg a Wisconsin államhoz tartozó Milwaukee-ban kicsit lejjebb, -20 fokig süllyedt a hőmérő higanyszála. De még a Mount Everest alaptáborában is jobb az idő ezekben a napokban, mint Indianapolisban (ott -23 Celsius-fokot mutattak korábban a hőmérők).
Nézze meg ezt a képgalériát: A tél most pont úgy néz ki Amerikában, mint egy katasztrófafilmben
A Chicagóban tapasztalt értékekhez képest a hó és a fagy birodalmában, az Antarktiszon -21 Celsius-fokot mértek, vagyis jóval "barátságosabbat", mint az amerikai nagyvárosban, ahol korábban -30 foknál is fagyosabb volt az idő. Az Országos Meteorológiai Szolgálat (NWS) szerint szerint ez a hideg levegő "normális körülmények" között az Északi-sark körül forog, de ezúttal déli irányba fordult és az Egyesült Államokba ért. A farkasordító hideget ugyancsak a klímaváltozásnak tulajdonítják.(HVG)
Hivatalosan is 2019 januárja volt Ausztrália valaha feljegyzett legforróbb hónapja – erősítette meg az Ausztrál Meteorológiai Hivatal.
A hőmérséklet eltérése az 1961-1990-es évek átlagátol (Celsius fok)
Amióta a hőmérsékleti adatokat nyilvántartják, ez volt az első hónap, hogy a középhőmérséklet meghaladta a 30 Celsius-fokot. 2018 egyébként az ország történetének harmadik legmelegebb éve volt; csak 2005 és 2013 előzte meg. Közben viszont az ország északi részén a monszun miatt özönvízszerű esőzés pusztít. Ausztrália északkeleti részén, a Queensland államban fekvő Townville városát katasztrófa sújtotta övezetté nyilvánították, a helyieknek pedig utasításba adták, hogy hagyják el otthonaikat, és húzódjanak biztonságba. Annastacia Palaszczuk queenslandi miniszterelnök utasítására a helyi iskolák és óvodák sem nyitottak ki tegnap. A tömegközlekedés is csak csökkentett üzemben működik.
A rendőrség tudatta: több embert ki kellett menekíteni otthonaikból, mert az esőzések miatt két helyen is földcsuszamlás volt. A várost az esőzés elvágta a külvilágtól. Halálesetről egyelőre nem érkezett hír. A helyi tanács beszámolója szerint eddig 25 ezer homokzsákot helyeztek ki az árvízi védekezés részeként, és pénteken további 18 ezer zsákot szállítanak ki oda, ahol szükség van rájuk. (MTI)