Ezúttal 2,1 milliárdot kap az adófizetőktől a Gazdaságvédelmi Alapból a híres rénszarvasvadász Semjén Zsolt miniszterelnök helyettes pazar vadászati kiállítása, és még hol a határ. De kap 1 milliárdot a Kósa Lajoshoz köthető Nemzeti Korcsolyázó Központ is. Ezzel védik ki a koronavírus-járvány negatív gazdasági hatásait.
A kormány újabb tízmilliárdokat pakol át különféle fontos célokra a Gazdaságvédelmi Alapból – írta az Mfor a hétfő esti Magyar Közlönyben megjelentek alapján.
A koronavírus-járvány negatív gazdasági hatásainak kivédésére létrehozott összegből ezúttal a Nemzeti Hauszmann Tervre adják a legnagyobb összeget, 7,5 milliárd forintot, de jut 2,5 milliárd forint a Várkapitányság Nonprofit Zrt.-nek is.
A Kósa Lajoshoz köthető Nemzeti Korcsolyázó Központ fejlesztésére 1,07 milliárdot, kormányzati kommunikációra és konzultációra 1,9 milliárdot szánnak, a Semjén Zsolt által fémjelzett, Egy a természettel címet viselő 2021-es Vadászati Kiállítás előkészítésére pedig ez esetben 2,1 milliárd megy el. Az attrakciót áprilisban 1,67 milliárd forinttal, tavaly novemberben 2 milliárd forinttal támogatták az adófizetők. Az 1971-es budapesti vadászati világkiállítás félcentenáriumára álmodott újabb vadászati világkiállítást 2015 óta szervezi a kormány. Beruházások sorozata indult és zajlik majd le több tízmilliárd forintból, miközben kiderült: hivatalosan nem is lesz majd világkiállítás az esemény.
A korábbi százmilliárdok helyett most egy szerényebb összeget, 28,8 milliárd forintot pántlikázott fel a kormány. Ebből most
- a legtöbb pénzt, 7,5 milliárd forintot a Nemzeti Hauszman Tervre csoportosították át,
- 4,3 milliárd forint ment a kerékpáros létesítmények fejlesztésére,
- 3,6 milliárd forint jutott az Innovációs és Technológiai Minisztérium igazgatásának,
- 2,5 milliárd forint a Várkapitányság Nonprofit Zrt. kulturális fejlesztési, örökségvédelmi és egyéb feladatok ellátásának támogatását szolgálja,
- 2,1 milliárd forint a Semjén Zsolt nevével összefonódó, jövő évi vadászati kiállítás előkészítését szolgálja, a rendezvényre legutóbb április 24-én csoportosított át a kormány 1,67 milliárd forintot. Előtte novemberben kapott 2 milliárdot, vagyis eddig már összesen 5,7 milliárd forint ment el a világkiállítás szervezésére.
- 1,9 milliárd forint friss forrást biztosítottak a kormányzati kommunikációra és konzultációra,
- 1,8-1,8 milliárd forintot csoportosítottak át a Külgazdasági és Külügyminisztérium igazgatásának, valamint az egyetemeknek és főiskoláknak,
- 1,4 milliárd a felsőoktatás speciális feladatait szolgálja,
- 1,07 milliárd még a Kósa Lajoshoz köthető Nemzeti Korcsolyázó Központ fejlesztésére is jutott a Gazdaságvédelmi Alapból.
A Központi Maradványelszámolási Alapból elvont 2,5 milliárd forint szintén több előirányzat között oszlik meg:
- 800 milliót kapnak a művészeti intézmények,
- 470 millió a Miniszterelnökség igazgatásának,
- 424 millió a nemzetiségi támogatásokra jut,
- 400 millió forinttal az egyházi célú közösségi programokat támogatják,
- 185 millióval a sportakadémiákat támogatja a kormány,
- 170 millió pedig ezúttal is a versenysport támogatását szolgálja.
Utóbbi két tétel aprópénznek tűnik ahhoz képest, hogy a veszélyhelyzet idején a kormány több mint 50 milliárd forintot költött el valamilyen sportcéllal összefüggésben.
Nyitókép:
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes az Országos Magyar Vadászati Védegylet elnöke beszédet mond az Országos Vadásznap és Nemzetközi Vadgasztronómiai Fesztivál megnyitóján a pákozd-sukorói arborétumban 2019. szeptember 7-én. MTI/Bodnár Boglárka