Hirdetés

A szilveszteri petárdázáskor minden évben állatok ezrei rohannak világgá – sokan közülük a kocsik kerekei alatt, vagy sintértelepeken végzik, vagy sosem jutnak haza. Ezért ajánlott a gazdáknak december 31-én egész nap és január 1-jén kedvencüket biztonságos helyen, bezárva tartani.

Nemcsak a petárdák, de az egyéb, kisebb hanghatással járó pirotechnikai termékek is sokkolóan hathatnak házikedvenceinkre. Budapest legnagyobb Állatotthona ezért arra kéri az állattartókat: fokozottan figyeljenek oda négylábú társaikra az ünnepek alatt és már Szilveszter előtt gondoskodjanak az állatok biztonságáról. A Noé Állatotthon Alapítvány arra kéri az állattartókat, hogy kedvenceiket tartsák biztonságos, zárt helyen. Karácsony után lehetőleg már CSAK PÓRÁZON sétáltassanak, és ha tudják, hogy az állat félős, jó előre gondoskodjanak számára nyugtatóról, melyet az állatorvostól szerezhetnek be. Ne hagyjuk magukra kedvenceinket ebben a kritikus időszakban!

Mind a kutyák, mind a macskák nyakában folyamatosan legyen e néhány nap során nyakörv és a gazda adatait tartalmazó biléta. Mivel a biléta is leeshet a menekülés közben, a legbiztosabb megoldás a mikrochip. A chip beültetése 2013. január 1-től kötelező, legyen felelős gazdi és már idén Szilveszterkor is nagyobb biztonságban tudhatja kedvencét. A chip beültetését állatorvos végzi, a törvényben meghatározott 3.500 Ft-os maximalizált áron. Kérjük, érdeklődjön állatorvosától a beültetés feltételeiről, amennyiben nem talál megfelelő állatorvost, ezen a linken összegyűjtöttük azokat, akik visszaigazoltan a törvényben meghatározott áron végzik a beültetést:

Akinek már chipes a kutyája maga ellenőrizheti az interneten (PETVETDATA), hogy a chip beültetése után felkerültek-e az állat adatai az internetes nyilvántartásba. A Noé Állatotthon Alapítvány külön bejelentő email címet üzemeltet az érintett időszakban és folyamatosan fogadja az állatukat elvesztők és a becsületes megtalálók bejelentéseit a petardazas@noeallatotthon.hu címen, hogy segítsen visszajuttatni otthonaikba a világgá szaladt kedvenceket. Önkénteseink egész éjjel és a következő napokon is segítik a kutyák hazajutását. A bejelentéseket megosztjuk facebook oldalunkon is, a www.facebook.com/noeallatotthon oldalon. Ahogy tavaly, reméljük idén is sikerül nagyon sok világgá szaladt kedvencet hazajuttatnunk.

Az elküldött email lehetőség szerint tartalmazza, az elvesztés/megtalálás helyét, idejét, az állat fajtáját, méretét, becsült korát, nemét, különös ismertetőjelét, ha van, illetve azt, volt-e rajta nyakörv, biléta, valamint az elvesztő/megtaláló elérhetőségét és FÉNYKÉPET!

Az Alapítvány felhívja a megtalálók figyelmét, hogy az amúgy is teltházzal üzemelő állatotthonok, alapítványok, egyesületek szilveszterre általában olyan mértékben túlzsúfolttá válnak, hogy a petárdázás során bejelentett állatokat már nem áll módjukban befogadni, ezért feltétlenül fontos, hogy az eredeti gazdákat próbálják megtalálni és a talált állatok adatait jelentsék be a fenti elérhetőségeken!
Az elveszett állatok gazdáinak javasoljuk, hogy Budapest területén feltétlenül keressék fel személyesen a Fővárosi Közterület-felügyelet Állategészségügyi (Ebrendészeti) Telepét (1097 Budapest, Illatos út 23/A. – www.illatosut.hu), készítsenek plakátokat, vidéken pedig érdeklődjenek az önkormányzattal szerződésben álló ebbefogónál / gyepmesteri telepen, illetve a helyi állatvédő szervezeteknél!

Macskáink is veszélybe kerülhetnek

Az óévbúcsúztatókor használt legális petárdák durrogtatásából képződő fény és hanghatásoktól házi kedvenceink annyira megijedhetnek, hogy elmenekülnek, és akár soha többé nem kerülnek elő. Egy ijedt macska a sokkhatás közepette kialakuló félelmében akár marhat vagy haraphat. Egy kis odafigyeléssel megelőzhető lehet, hogy a Szilveszteri petárdázásból eredően a háziállatok kapcsán kellemetlen szituációkba keveredjünk.

A petárdadurrogások miatt elkóborolt állatok közül sok soha többé nem kerül vissza gazdájához. Legtöbbjük az utcán kóborolva éhen vagy szomjan hal, autók gázolják el őket, de nem ritka, hogy az erdőkben vadászok lövik a szerencsétleneket. Seres Zoltán, az Orpheus Állatvédő Egyesület munkatársa szerint a petárdától megijedt macskák éles marásokat okozhatnak a gazdiknak, a kutyák kerítésen átugorva vagy pórázt a gazda kezéből kitépve próbálnak a robbanásoktól elmenekülni. A kóborrá váló állatok néhány óra alatt 5-10 km-ert (több településnyi távolságot) is képesek megtenni, van, hogy az elmenekült kedvencek soha többé nem kerülnek elő. A korábban ember által táplált állatok a hidegben legtöbbször pusztulásra vannak ítélve. A bajok megelőzése érdekében otthon biztosítsunk kedvencünknek a közvetlen utcai hangoktól elszigetelt helyet (belső szobát vagy udvarrészt, jó kerítéses udvart). Félősebb kedvencek számára állatorvos által ajánlott nyugtató szerről is gondoskodhatunk az intenzívebb néhány órára. Ha megtörtént a baj és elveszett házi kedvencét fel szeretné kutatni, úgy a www.zug.hu Állatbarát Web Kuckóban ingyenesen, fotóval feladhatja állatkeresését.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás