Az invazív fajok világszerte évi 423 milliárd dolláros veszteséget okoznak

2023. szeptember 10.

Hírek

Mára 37 ezer idegen faj jelent meg új környezetben a Földön, ezek közül 3500 veszélyezteti új élőhelyét a termések elpusztításával, őshonos fajok kiszorításával, vízterületek szennyezésével, betegségek terjesztésével, a talaj katasztrófákhoz vezető átalakításával.

Muszáj figyelembe vennünk a természet értékeit, ha meg akarjuk állítani a bolygó pusztítását

2022. július 13.

Hírek

A növekedés fókuszú értékrendünk áll a környezet pusztításának hátterében – állapította meg 82 kutató 13.000 tanulmány elemzésével. Az erről szóló jelentést, amit 139 ország kormányának delegáltjai fogadtak el, a hétvégén hozták nyilvánosságra, és magyar kutató is van a vezető szerzői között. A jelentés külön fejezetet szentel annak, hogy mit lehetne tenni a fenntarthatóbb és társadalmilag… Tovább »

AZ IPBES kutatói kapták idén az Euronatur díjat

2021. október 16.

Hírek

Rangos elismerést kapott az ENSZ biodiverzitással foglalkozó platformja, az IPBES, melynek kutatója Kelemen Eszter az egyik szakember, akit felkértek arra, hogy vegye át az elismerést.

Az IPCC és az IPBES ismét figyelmen kívül hagyja a túlnépesedést

2021. június 29.

Hírek

Az éghajlatváltozással foglalkozó kormányközi munkacsoport és a biológiai sokféleséggel és ökoszisztéma-szolgáltatásokkal foglalkozó kormányközi munkacsoport által összehívott közös munkaértekezlet egy új jelentésben arra figyelmeztetett, hogy az éghajlati és a biológiai sokféleséggel kapcsolatos válságot együttesen kell kezelni.

Mennyit ér környezetünk jó állapota? Kelemen Eszter, ökológiai közgazdász

2020. szeptember 23.

Hírek

Tiszta ivóvíz és levegő, érintetlen természet. Ha van, akkor természetesnek és ingyenesnek vesszük. És ha fogyóban/romlóban van? Mennyit fizetünk/fizetnénk érte? Egyáltalán mennyi az értéke? Pénzesíthetőek-e  az ökoszisztéma szolgáltatások? Húsba és pénztárcába vágó kérdések és válaszok a mai podcastunkban.

Ne betonba, az emberbe fektessünk: a magyar fejlődés szomorú látlelete

2019. december 25.

Hírek

Egyértelműen állítható, hogy a magyar gazdasági fejlődés jelenleg inkább nem fenntartható módon zajlik – mondja Bartus Gábor környezetgazdász, aki a Nemzeti Fenntarható Fejlődési Tanács titkáraként részt vett a harmadik előrehaladási jelentés elkészítésében. Az értékelés környezeti és humán fenntarthatósági fordulatot sürget. A szakértő szerint régiós összevetésben sem alakul jól a magyar növekedési minta, és a kettészakadó… Tovább »