Hírek
A rendszerváltás idejéhez hasonló mértékű privatizáció zajlik évek óta. Az egyetemek alapítványokba szervezésével kezdődött, aztán jött a kastélyvagyon magánosítása, a pályaudvarok és a velük járó rozsdaövezetek 99 évre való bérbeadása, és a legnagyobb port kavaró, Rákosrendező eladása arab befektetőknek mindössze ötvenezer forint/négyzetméter áron.
Hírek
Az egyetemi modellváltás az eddigi adatok alapján pénzügyileg kudarc – számolta ki a G7 gazdasági portál. Induláskor az akkori hírek szerint 1630 milliárd forintnyi állami vagyon kiszervezése volt a cél. A vagyon mérete mellett legalább ilyen megdöbbentő, hogy milyen rossz hatékonyságú szervezetek az alapítványok.
Hírek
Megszületett a döntés az Európai Bizottságban, a 21 modellt váltott (KEKVA) egyetem továbbra is kimarad az Erasmus+ és Horizont programokból. Ez lenne a „nemzeti” kormányunk jövőépítő programja?
Hírek
155 fát vághatnak ki a Római Camping területén úgy, hogy a tulajdonos Óbudai Egyetem még nem tudja, mit építene oda. A jövő évi állami költségvetésbe viszont betervezték az új campust. A rektor kategorikusan tagadta, hogy a kemping területére építenék az új campust. Akkor kinek az érdeke a fák negyedének kiirtása?
Hírek
Előrevetíti az EU-s forrásvesztést az akadémiai kutatóhálózat újbóli kormányzati átalakítása. Az Akadémiai Dolgozók Fóruma szerint a kutatóhálózatnak az MTA-hoz kellene visszakerülnie.
Hírek
További vagyonjutattásban részesülhetnek a “modellváltó” Moholy Nagy Művészeti Egyetemet és a Dunaújvárosi Egyetemet fenntartó alapítványok, az állam újabb ingatlanokat adna át nekik ingyenesen – derült ki egy, a parlamentnek nemrég benyújtott salátatörvény-tervezetből. A katolikus „államegyház” is a zsírosbödönnél.
Hírek
A 21 modellváltó, közalapítványi fenntartású magyar egyetem részvételének felfüggesztése az Erasmus és Horizont Európa programokban nagyon súlyos, hosszú távú hatásokkal bírhat a teljes hazai kutatási és felsőoktatási közösségre. A Fiatal Kutatók Akadémiájának felmérése szerint visszaszorulhat a magyar tudományos közösség az Európai Kutatási Térségből.
Hírek
Az Orbán kormány egyetemlenyúlásai miatt a nemzetközi kutatásokból kizárták a hazai partnereket. Ennek némi pótlására a kormány létrehozta a magyar kutatási programját, melyről Pálinkás József az MTA volt, és Freund Tamás jelenlegi elnöke eltérően vélekedik. Freund szerint kárenyhítésre azért jó.
Hírek
Gyorsan esik vissza a Nobel-díjasaira büszke Magyarország tudományos teljesítménye nemcsak a világ egészéhez, de a régió országaival összevetve is, ahogy a tudományra fordított állami kiadások is folyamatosan csökkennek.
Hírek
A kekvaként működő, 2016-ban alakult, 21 fős Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány (7220 társadalomtudományi, humán kutatás, fejlesztés) kapja a hazai természet- és környezetvédelmi civilszervezetek pénzének meghatározó részét.