A taxonómia ünnepe – Linné születésnapja

2024. május 23.

Hírek

317 éve, 1707. május 23-án született Carl von Linné svéd természettudós, a taxonómia, azaz az élőlények tudományos elnevezésének és rendszerezésének atyja. A tudományág elnevezése a taxon szóból származik, amely kifejezés egy tetszőleges rendszertani egységet jelent, taxon tehát a faj, a nemzetség és a törzs is.

A múzeum nem az a hely, ahol poros emberek poros állatok között porolnak

2023. december 7.

Hírek

Józsefváros születésnapján díszpolgári címet kapott a 81 éves Matskási István is, aki a Magyar Természettudományi Múzeum főigazgatója volt, 1986 – 2023 között, a Pulszky Társaság tiszteletbeli elnöke. Kiemelkedő kutatója a parazitológiának, számos faj felfedezője, Józsefváros szülötte, és múzeumi, közművelődési szakemberként is egész életében a kerülethez kötődött.

In memoriam Pifkó Dániel

2023. október 28.

Hírek

Pifkó Dániel biológia-történelem szakos végzettségével munkássága során mindvégig kitűnően valósította meg az előremutató felfedező botanikai kutatások, valamint a múlt tiszteletének és feltárásának egyensúlyát. Pifkó Dániel 2023.10.25-én, Szerbiában a Cemerno-hegységben tragikus hirtelenséggel elhunyt. 46 éves volt.

A fajok névadásának dilemmája

2023. június 15.

Hírek

A Földön jelenleg mintegy 8,7 millió állatfajt ismerünk, élőt és kihaltat, ezért nem egyszerű azokat elnevezni. Előfordult, hogy a felfedező a családtagjáról keresztelte el. A már kihalt, kistermetű növényevő dinoszaurusz például azért kapta a Leaellynasaura nevet, mert a maradványaikat 1989-ben kiásó ausztrál paleontológus házaspár lányának keresztneve Leaellyn.

Az EP az atomenergiát és a földgázt is fenntartható energiaforrásnak minősítette. A Fidesz az atomenergia és a földgáz zöldre festése mellé állt

2022. július 7.

Hírek

Az Európai Parlament (EP) elutasította az úgynevezett taxonómia rendelet kiegészítése elleni indítványt, mely megakadályozta volna, hogy a gáz- és atomenergia-ágazatok bizonyos tevékenységei környezeti szempontból fenntarthatónak minősüljenek, ezzel mindkét energiahordozó biztonságos és tiszta energiaforrás minősítést élvezhet – közölte az uniós parlament. Az antizöld fideszek megszavazták, Ausztria panaszt emel az atom- és gázenergiát zölddé nyilvánító döntés miatt.

Mióta zöld a földgáz és az atomenergia?

2022. február 4.

Hírek

Az Európai Bizottság február elején közzétett új rendelettervezetével az atomenergiát és a földgáz alapú energiatermelés zöldre festését intézményesíti azzal, hogy azokat hivatalosan környezeti szempontból fenntarthatónak minősítette. Az új, fenntarthatónak nevezett finanszírozási szabályok óriási károkat okoznak az EU-s és globális környezetvédelmi törekvések számára. A WWF Magyarország – csatlakozva más civil szervezetekhez – felszólítja Magyarország kormányát, hogy… Tovább »

A típuspéldány elrablása

2021. április 22.

Hírek

Az élővilág sokféleségének megőrzését egészen fiatal korban kell a gyerekek életszemléletévé tenni – vallják az Ökológiai Kutatóközpont munkatársai.  A zoológiai kutatásokba enged bepillantást az ÖK gyermekek számára írt képeskönyve.

2020-ban 71 új fajt írtak le a Magyar Természettudományi Múzeum munkatársai

2021. március 12.

Hírek

A kormány által halálra ítéltetett (legnagyobb hazai tudományos gyűjtemény), a Magyar Természettudományi Múzeum (MTM) munkatársai tavaly 71, a tudomány számára ezidáig ismeretlen új fajt, 6 alfajt és 3 nemzetséget írtak le 28 országból, Afrika déli csücskétől Eurázsián át Új-Guinea szigetéig.

17 kipusztultnak hitt európai növényfaj újra az élők közt

2021. március 9.

Hírek

Európában összesen 36 endemikus növényfajról tudtuk úgy, hogy kipusztultak a Föld színéről, a Nature Plants című folyóiratban most megjelent tanulmány eredményeinek köszönhetően azonban közülük 17 esetében mégsem ez a helyzet.