2024 nov. 14-e óta érlelődik bennem, hogy megosszam a véleményemet a kormányhivatalok környezet- és természetvédelmi munkájáról. Az elmúlt 6 évben sajnos több bírósági ügy kapcsán sikerült a témáról tapasztalatot szereznem (pl. Fertő tó, Győrszentiván, Ács). Végül március 13-án az utolsó cseppek is megérkeztek abba a bizonyos pohárba a Sóskúton tervezett akkumulátoripari hulladék feldolgozó és Debrecenben…
zöld jog
Óriási szereptévesztésben a Kormányhivatal: a zöldektől már az alkotmányos jogaikat is megtagadnák
A Greenpeace szerint a Kormányhivatal olyan jogszerűtlen döntést hozott velük szemben, amely alapján később bármilyen, neki nem tetsző ügyben is megtagadhatná a válaszadást egy civil szervezettől. Ugyanis ahelyett, hogy megválaszolták volna a Greenpeace-nek a nyékpusztai gázkitermelés veszélyeivel kapcsolatos kérdéseit, a szervezet szerint jogellenesen próbálják meg kizárni őket a Sarkad melletti gázüzem környezeti hatásvizsgálati eljárásából.
Óriási győzelem: precedensértékű ítélet született a Kúrián a Fertő tó ügyében
A Kúria a Greenpeace-nek adott igazat a Fertő tó ügyében – 4 év pereskedés után egy nagyon fontos, jogerős, jogformáló, precedensértékű ítélet született, ami messze túlmutat a Fertő ügyén is. A gigantikus turisztikai beruházás egyik módosító engedélyének ügyében a Kúria megsemmisítette a Győri Törvényszék korábbi ítéletét, így a beruházónak kell bizonyítania, hogy a tevékenysége nem…
Változás a KSZGYSZ szakmai igazgatói posztján Markó Csaba leköszön
Markó Csaba, a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének szakmai igazgatója több évtizedes környezetvédelmi, hulladékgazdálkodási szakterületen végzett szakértői munka után nyugdíjba vonult, feladatait a továbbiakban Kertész-Káldosi Zsuzsanna veszi át.
Félreértelmezi a jogszabályokat a Kormányhivatal a Samsung-ügyben a Göd-ÉRT Egyesület és a Greenpeace szerint
A Pest Megyei Kormányhivatal közleményt adott ki a gödi Samsung SDI gyár környezethasználati engedélyével kapcsolatban. A közleményben látszólag választ adnak a Samsung működésével kapcsolatos jogi kérdésekre, de valójában állásfoglalásukkal több szempontból is félreértelmezik a vonatkozó jogszabályokat.
Az EMLA egy magyarországi klímaperhez kér segítséget.
A Környezeti Jog és Managment Egyesület (EMLA) munkája során sok mindenkinek segít jogi tanáccsal, jogi képviselettel környezeti ügyekben. Most ők kérnek segítséget! Egészen pontosan 5-10 percet és egy kis figyelmet. A céljuk, hogy ezzel a közvéleménykutatással megalapozzon egy magyarországi klímapert.
A sikeres magyar klímaperekhez először is sikertelenekre lenne szükség
Kötelezhetnek-e a bíróságok hazánkban is jelentős szereplőket hatékonyabb klímavédelemre, mint például a MOL vagy Magyarország Kormánya? A Társadalmi Reflexió Intézet idén egy kutatási projektjében arra kereste a választ, hogy lehetséges-e ilyen eljárásokat indítani a magyar jogrendben?
Szószóló a helyi védett természeti területekről
A jövő nemzedékek szószólója június 1-én elvi állásfoglalást adott ki a helyi védett természeti területekkel kapcsolatosan, amelyben áttekintette és összegezte a helyi védelem alatt álló területekkel, értékekkel kapcsolatos előírásokat és Magyarország Alaptörvényéből eredő alapjogi kereteket.
Saját jogszabályát szegi meg a kormány a Fertő-tó ügyében
2014-ben a Fertő-tavi vízitelep fejlesztésére még 1,7 milliárd forintos költséget becsültek. Azóta ennek a vízitelepnek a rekonstrukciója elképesztő módon elszállt. A tervezett beruházás területe már négyszerese az eredeti strandnak, és már több mint 45 milliárd a becsült költség. A természeti károkról nem is beszélve.
Perekkel a klímáért
Hiába jók a kitűzött célok, megvalósulásukért tenni is kell. És ha a kormányokat csak bírósági keresetekkel lehet rávenni ezek elérésére, akkor ezt kell tenni.