Hirdetés

A klímaváltozás hatásai az időjárási extremitásokra és a társadalomra egyre tisztábbak és tagadhatatlanabbak lesznek. Bár haladunk a probléma megoldásával, még mindig nagyon lassan, és a világ legnagyobb szuperhatalmát irányító két párt egyike továbbra is elutasítja a tudomány állításait.

Ez vezérelte Katie Macke asztrofizikust a következő javaslat megfogalmazásához, Donald Trump és a republikánus vezérek gyakori szófordulata alapján: „A kormányok végre talán meghallgatnának, ha nem azt mondogatnánk extrém időjárás, vagy klímaváltozás, csak annyit, hogy a légkör radikalizálódott.”

A globális felmelegedés felerősítette a Matthew hurrikánt 

A Matthew hurrikán számos területen új rekordokat állított. A rekordot döntő esőzés és vihar történelmi áradást és szélviharokat hozott végig Florida, Georgia, a két Karolina állam és Virginia partjai mentén. Még Hillary Clinton is kitért egy floridai beszédében arra, hogy a tudomány összekapcsolja a hurrikánok hatásait és a globális felmelegedést.

A Climate Progresstől Joe Romm összegezte azt a többféle módot, amikel a globális femelegedés a Matthew-féle hurrikánokat sokkal intenzívebbé teszi:
– A melegebb tengerfelszín és a magasabb óceáni hőmérséklet táplálják a hurrikánokat, sokkal erősebb (4-es és 5-ös kategóriájú) viharokat alakítva ki.
– Az óceánok magasabb hőmérséklete a gyorsan erősődő hurrikánokat segíti, és a legpusztítóbb viharok éppen azok, amik ilyen gyors folyamatokon keresztül erősödnek meg.
– A globális felmelegedés megemeli a tengerszintet, ami viharosabb, nagyobb hullámokat, ezáltal komolyabb áradást okozva.
– A gobális felmelegedés által több vízgőz kerül a légkörbe, intenzívebb esőzéseket okozva és súlyosbítva az áradásokat.

Összefoglalva, a globális felmelegedés a Matthew hurrikánt és következményeit sokkal súlyosabbakká alakította, és a jövőben még pusztítóbb hurrikánok kialakulásához vezethet. Eltűnik a sarkkörről a tengeri jég A Nemzeti Hó és Jég Adatközpont szerint, 2016-ban holtversenyben a második legvékonyabb volt az Északi-sarki tengeri jég minimum kiterjedése, bár ez csak az óceán felületén található jeget veszi számításba.

A jég a melegedő óceánok miatt is egyre vékonyabb; ennek eredményeként az elmúlt négy évtizedben elvesztettük a Jeges-tengeren úszó jég több mint háromnegyedét, ahogy az alábbi videó is mutatja:
 

Ez a csökkenés messze kívülesik a természeti változékonyság elmúlt 1500 évben tapasztalt határain, és számos tanulmány szerint az ember okozta felmelegedés a fő okozója a Jeges-tengeri jég eltűnésének.

A globális hőmérsékletek tovább döntögetik a rekordokat

Amióta csak mérjük a hőmérsékletet, 2014 volt a legmelegebb év, megdöntve a 2010-es rekordot, ami korábban a 2005-ben felállított rekordot döntötte meg. Egy évvel később, 2015-ben újra láthattuk, hogy a hőmérsékleti rekord megdől, ezúttal több mint egytized Celsius-fokkal. Ebben a évben pedig ismét várhatjuk az új rekordot, valószínűleg még nagyobb mértékben.
2016-ban, június kivételével minden hónap melegebb volt, mint amit eddig valaha mértek. Ilyen soha nem történt korábban, és három, egymást követő, melegrekordot döntő évet sem láttunk eddig. Erre egyszerűen még nem volt precedens.

 Évi globális középhőmérséklet Forrás: NASA GISS, John Abraham

Az USA nyugati része egyre szárazabb és ég

Kalifornia egy 5 éve tartó aszály közepén van, ami rosszabb, mint amit az eddigi, több mint 1000 évben tapasztaltak. Az állam teljes területét aszály sújtja, a terület 20%-án pedig „rendkívüli” az aszály, ami a legsúlyosabb kategória. A szárazsággal a súlyos futótüzeknek kedvező körülmények teremtődtek meg.
 

Az Enterprise Bridge Kaliforniában az Oroville tó felett 2011-ben és 2014-ben.

Az utóbbi 5 évben Kalifornia 160 000 hektárnyi területen átlagosan évi több, mint 4000 futótűzzel küzdött meg. A Nemzeti Tudományos Akadémia által publikált új tanulmány szerint a globális felmelegedés a fő felelős az USA nyugati részén pusztító erdőtűzek méretének növekedéséért:
„Kimutattuk, hogy az 1970-es évek óta, a dokumentált esetek több mint felében, az ember okozta klímaváltozás a felelős a tüzelőanyagok szárazodásáért, és 1984 óta megkétszerezte a kumulálódó erdőtűzben érintett területeket. Elemzésünk szerint az antropogén klímaváltozás kronologikusan folytatódva növeli az USA nyugati területein az erdőtűzek potenciálját, miközben a tüzelőanyagok nem képeznek korlátozó erőt.”

A tudomány tagadásával nem szűnnek meg a klímaváltozás kárai

A fenti csak néhány példa azokra a klímaszélsőségekre, amikért az ember okozta klímaváltozás a felelős. A bolygó melegedésével ezek az extrém események csak egyre gyakoribbak és intenzívebbek lesznek. Megakadályozni őket csak egyetlen módon lehet őket, a változást erősítő szén-dioxid kibocsátás csökkentésével. Ahogy az Anonim Alkoholisták bármelyik tagja tudja, a szimpla tagadással a probléma még nem szűnik meg. Csak a probléma létét elismerve és előremutató lépéseket téve akadályozhatjuk meg a katasztrofális végkimenetelt.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás