A görögországi vadvédelmi szervezet szerint a helyi erdőtüzek megzavarták az Afrikába tartó gólyákat. Az állatok egy része emiatt eltévedt, megsérült, vagy elpusztult. Algériában már 42 halottja van az erdőtüzeknek. Elönti a víz Velencét, hőség gyötri Szicíliát.
A gólyák minden évben átszelik az Attika régiót, hogy az Athéntól nagyjából 70 kilométerre délkeletre fekvő Szunion-foknál várják be a kedvező szeleket, amelyek segítenek nekik átkelni a Földközi-tengeren. A madarak a telet Afrikában töltik. „Sajnálatos módon épp az erdőtüzekkor haladtak át a területen” – mondta Maria Ganoti, az ANIMA nevű vadvédelmi egyesület elnöke. A szervezet sérült állatok ápolásával és rehabilitációjával foglalkozik athéni központjában.
A szakember szerint az elmúlt napokban olyan helyeken bukkantak gólyákra, ahol korábban sosem, például a főváros északi részén lévő lakóövezetek épületein. Az ismeretlen városi területekre tévedt madarak egy része megzavarodott, és sokuk elpusztult, miután elektromos vezetéknek és villanyoszlopoknak ütköztek.
„Először van dolgunk ilyen nagy számú elpusztult gólyával Athénban” – nyilatkozta Ganoti, hozzátéve, hogy a helyiek a pázsitjukról szedik össze az elhullott madarakat. Az ANIMA központjában sok gólyát ápolnak, amint a madarak megerősödnek, visszaengedik őket a természetbe. A gólyák az erdőtüzeket megsínylő vad- és háziállatok kis hányadát teszik ki. „Az itt lévő állatok egy része el fog pusztulni. Ha például a teknősök nagy mennyiségű füstöt lélegeznek be, és megégnek belülről, akkor nem lesznek képesek enni, és elpusztulnak, ez ellen pedig semmit sem tehetünk” – mondta Ganoti.
Az európai erdőtűzinformációs-rendszer (EFFIS) adatai alapján Görögországban 56 ezer hektárnyi terület égett le az elmúlt tíz napban. 2008 és 2020 között minden évnek ugyanebben a szakában átlagosan 1700 hektárnyi növényzet pusztult el a tüzekben. 2021 júliusa az eddigi legrosszabb az erdőtüzek szempontjából
Negyvenkettőre nőtt az algériai fővárostól, Algírtól keletre tomboló erdőtüzekben meghaltak száma, az áldozatok közt 25 katona is van. Ajmán Benabderrahmán miniszterelnök az állami televízióban bejelentette, a nemzetközi közösséghez fordultak segítségért.
A kormány gyújtogatókra gyanakszik, a belügyminiszter közölte, keresik az erdőtüzek okozóit. Abdel-Madzsid Tebbun elnök Twitter-üzenete szerint a katonák száz civilt mentettek ki a tűz elől a berberek lakta hegyvidéki Kabília térségéből.
Az állami rádió szerint lakóházak semmisültek meg, az al-Bilád című újság pedig azt írta, hogy az otthonukat elhagyni kényszerülőket iskolákban helyezik el a kabíliai Tizi Uzu tartományban, amely körülbelül 150 kilométerre található a fővárostól. Kabíliában sok a nehezen megközelíthető falu, és forróság idején gyakori a vízhiány. Az al-Bilád szerint önkéntes civilek segítik a polgári védelmi csapatokat, amelyek hétfő óta igyekeznek megfékezni a lángokat. Algéria 14 tartományában legalább 19 helyen ütött ki tűz.
A szomszédos Tunézia meteorológiai intézete tegnap arról számolt be, hogy hőmérsékleti rekordok dőltek meg. A fővárosban, Tuniszban 48 fokot mértek, az egészségügyi minisztérium Facebook-oldalán azt tanácsolta az embereknek, hogy maradjanak otthon a legmelegebb órákban, rendszeresen fogyasszanak folyadékot.
Elönti a víz Velencét, hőség gyötri Szicíliát
Északon árvíz és földcsuszamlás, délen erdőtüzek sújtják továbbra is Olaszországot. Dél-Tirol tartományban 8,7 centiméternyi eső esett egy nap alatt, elárasztva több utat és a házak alsó szintjeit. Az esőzések miatt Velencében a csatornák vízszintje szombat este elérte a kritikus egyméteres szintet. Ez az az mérték, amikor a lagúnák városának legalacsonyabban fekvő pontját, a Szent Márk teret elönti a víz. Augusztusban az áradás igen ritka jelenség Velencében, még soha nem történt meg, hogy ebben a nyári hónapban elérje az egy métert a vízszint.
A Comói-tó is kilépett medréből Como városánál, utcákat öntve el. A meteorológiai előrejelzések arról szólnak, hogy a következő napokban is várható sok eső a térségben.
Az ország déli részén ezzel szemben az erdőtüzek egyre inkább fenyegetik a mezőgazdasági és a természetvédelmi területeket, amelyeket a szárazság már egyébként is sújtott. Több ezer hektárnyi erdő, legelő, olaj- és gyümölcsfaültetvény égett már le. A kilátások ebben a térségben sem jók, mert újabb hőhullám várható. Szicília és Szardínia szigetén ma akár 45 Celsius-fokos hőmérsékletre is számítani kell.
Kapcsolódó anyagok:
2021 júliusa az eddigi legrosszabb az erdőtüzek szempontjából