Hirdetés

Egy új tanulmány szerint a hőség enyhítése érdekében Kaliforniában alkalmazott felhőfényesítő geomérnöki technikák fokozhatják az Európában tapasztalható hőhullámokat.

geomérnökség (geoengineering) azon technológiák összefoglaló neve, amelyekkel a szakemberek, mesterségesen beavatkozva a bolygó ökoszisztémájába, igyekeznek harcba szállni az éghajlatváltozás ellen.

A Nature Climate Change című folyóiratban publikált tanulmány szerint AZ EGYESÜLT ÁLLAMOK NYUGATI PARTJÁN ALKALMAZOTT GEOMÉRNÖKI TECHNOLÓGIÁK – NEM VÁRT MÓDON – HOSSZÚ TÁVON FOKOZHATJÁK AZ EURÓPÁBAN TAPASZTALHATÓ HŐHULLÁMOKAT.

A Kalifornia államban többek között felhőfényesítéssel igyekeznek tenni a területet sújtó extrém hőhullámok ellen. Egy ilyen beavatkozás során fényvisszaverő (általában tengeri sót tartalmazó) aeroszolokat juttatnak az óceán feletti rétegfelhőkbe, melynek következtében azok több napsugárzást képesek visszaverni.

A tanulmány szerint ezeknek a beavatkozásoknak hosszú távú és nehezen megjósolható következményei lehetnek.

A kutatók számítógépes modelleket felhasználva, két különböző régióban végrehajtott felhőfényesítő műveleteket szimuláltak. Az egyik a 2010-es éveket jellemző éghajlati viszonyokkal dolgozott, míg a másik a 2050-re jósolt viszonyokat vette alapul.

geomérnökség depositphotos

A 2010-re vonatkozó szimuláció szerint az Alaszka melletti műveletek 55%-kal csökkentették a veszélyes hőségnek való kitettség kockázatát a célterületen, míg a Kaliforniában alkalmazott felhőfényesítéssel csak 16%-os mérséklődést értek el.

2050-re azonban már más hatásai lehetnek ugyanazon beavatkozásoknak, az addigra jócskán megváltozó éghajlati viszonyok miatt (mint például az Atlanti-óceán meridionális áramlási rendszer, az AMOC lassulása). A szakértők szimulációi szerint az Alaszkában alkalmazott felhőfényesítésnek a század közepén már jóval szerényebb hatása lenne. Ha pedig a kaliforniai régióban alkalmazzák, egyenesen a kívánt hatás ellenkezőjét érik el vele: a terület egyre forróbbá válhat.

Mindkét szimuláció vizsgálta a felhőfényesítési eljárások kihatását a szélesebb környezetre. Míg a 2010-es években végrehajtott geomérnöki eljárás következményeként Európában is kisebb mértékben csökkentek volna a hőhullámok, addig a 2050-re vonatkozó szimuláció szerint

AZ EGYESÜLT ÁLLAMOKBAN VÉGREHAJTOTT FELHŐFÉNYESÍTÉS FOKOZHATJA A HŐMÉRSÉKLETET AZ EURÓPAI KONTINENSEN.

A szerzők szerint az eredmények azért “ijesztőek”, mivel jelenleg a világ legtöbb részén kevés vagy semmilyen szabályozás nincs érvényben ezen technikák alkalmazásával kapcsolatban – írta a The Guardian.

EZ AZT JELENTI, HOGY EGYES ORSZÁGOK, VÁROSOK, VÁLLALATOK VAGY AKÁR GAZDAG MAGÁNSZEMÉLYEK IS MEGPRÓBÁLHATJÁK MÓDOSÍTANI HELYI ÉGHAJLATOT, AMI AKÁR MÁSHOL ÉLŐ EMBEREK KÖRNYEZETÉRE IS KIHATÁSSAL LEHET.

Ausztráliában már több, mint négy éve próbálkoznak felhőfényesítő technikákkal a Nagy-korallzátony lehűtése érdekében.

Lásd még: Fényvisszaverő felhőkkel zaboláznák meg a Napot, hogy megfékezzék a globális felmelegedést

Nyitókép: depositphotos

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás