Hirdetés

Tavasszal lép majd hatályba az az új uniós jogszabály, amelyet tegnap fogadott el az Európai Parlament strasbourgi plénuma, és amely gyakorlatilag minden tagállam számára lehetővé teszi, hogy meghatározott indokokra hivatkozva, saját hatáskörben tiltsa meg az uniós szinten egyébként engedélyezett génmódosított organizmusok (GMO) köztermesztését saját területükön.
Az LMP szerint csúsztat a kormány GMO ügyben.

Az  Európai Parlament (EP) sajtószolgálatának tájékoztatása szerint a javaslatot 480 EP-képviselő támogatta, 159-en szavaztak ellene és 58-an tartózkodtak.  A GMO-k uniós engedélyezési szabályai tavaly tavasszal kerültek ismét reflektorfénybe. Egy-egy GMO-ról ugyanis két bizottságnak és az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóságnak (EFSA) kell döntenie. Ha az EFSA támogatja és egyik bizottság sem ellenzi, akkor az Európai Bizottság köteles kiadni a termesztési engedélyt, amely az egész Európai Unióra érvényes. Ez alól csak az úgynevezett védzáradék alkalmazásával bújhat ki minden tagállam, amelyet eredetileg nem erre a célra találtak ki, és amelynek nagyon szigorú feltételei vannak.

A tagállamok kormányainak képviselőiből álló tanács csak akkor tudja megakadályozni az engedély kiadását, ha az uniós tagok minősített többsége határozottan ellene szavaz. Tavaly tavasszal egy GMO-kukorica esetében nem volt meg ugyan a súlyozott minősített többség, de szám szerint a tagországok döntő hányada ellenezte az engedély kiadását. Ez mozdította ki a patthelyzetből a most elfogadott jogszabály tervezetét.  Az új jogszabály magát az engedélyezési eljárást nem változtatja meg, de minden tagállamnak lehetőséget ad arra, hogy betilthassák GMO-k termesztését saját területükön. Hivatkozhatnak például környezetvédelmi szempontokra, várostervezési igényekre, társadalmi és gazdasági hatásokra, más termékek szennyezésére, vagy agrárpolitikai célokra. A tagállamok egyes konkrét növényfajtákat, vagy egyes tulajdonságot hordozó növényeket is betilthatnak.

A magyar érdekek érvényesültek GMO-ügyben tegnap az Európai Parlamentben (EP), amikor a képviselők megszavazták a GMO-k termesztésének tagállami tiltását lehetővé tevő jogszabály módosítását – szögezte le a Földművelésügyi Minisztérium (FM) kommentálva az EP döntését.
"Magyarország számára kiemelten fontos stratégiai érdek, az Alaptörvényben is megfogalmazott célkitűzés, hogy biztosítsuk a magyar mezőgazdaság GMO-mentességét" – áll a tájékoztatóban. Magyarország a több mint négy éve folyó tárgyalások során mindvégig arra törekedett, hogy legyen egy hatékony eszköz, amely alapján egyszerűbb a tiltás, mint a jelenlegi rendszerben. Magyarországnak meghatározó szerepe volt a megállapodás elérésében.  A tegnap elfogadott jogszabály módosítás alapján egyszerűbb lesz a GMO-k termesztésének tiltása – tartalmazza a FM tájékoztatója.

Hölvényi György és Erdős Norbert, a Fidesz-KDNP EP-képviselője a szavazást követően úgy értékelte, hogy az új jogszabály elfogadása a GMO-k elleni küzdelem nagy jelentőségű lépése. Hölvényi helyes és felelősségteljes lépésnek nevezte az uniós törvényhozók által megszavazott megállapodást.  A politikus azt is kiemelte, hogy az új szabályok kötelezik a GMO-t termesztő államokat, hogy védősávokat alakítsanak ki megakadályozandó, hogy génmódosított organizmusok jussanak át olyan országokba, ahol azok be vannak tiltva. Erdős Norbert pedig úgy vélte: az új szabályozás a jelenlegi rendszernél sokkal biztosabb lehetőséget ad a magyar mezőgazdaság GMO-mentességének megőrzésére.

Jávor Benedek, a Párbeszéd Magyarországért EP-képviselője azonban úgy vélte, hogy az elfogadott szöveg legfeljebb részsikerként, de inkább kudarcként könyvelhető el. A zöld frakcióban helyet foglaló politikus szerint számos fontos kérdés, mint pl. a határon átnyúló szennyezésekből eredő károkozás, illetve a génmódosított növények termesztése révén keletkezett károkért viselt felelősség nyitott, rendezetlen maradt. A politikus úgy látja, hogy az elfogadott szöveg értelmében továbbra is a vétlen fél, vagyis a károsult tagállam, annak hatósága, gazdálkodói és adófizetői viselhetik a szennyezésből eredő terheket – írta az MTI.

Szanyi Tibor, szocialista EP-képviselő tegnap szavazatával is támogatta a tagállamok GMO-termesztés korlátozására, illetve megtiltására biztosított lehetőséggel kapcsolatos indítványt. A GMO-kal kapcsolatban mai napig nincs teljes egyetértés a tagállamok, illetve a szakértők között. Ezt az is mutatja, hogy lassan ötödik éve folyik erről vita az Európai Parlamentben. Ebben a folyamatban végre sikerült előrelépni, bár természetesen ez nem jelenti a GMO-k termesztését ellenzők és az amellett kardoskodók vitájának a végét. Szanyi Tibor, az Európai Parlament Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Bizottságának szocialista póttagja úgy véli, hogy meg kell adni a GMO-k termesztésének korlátozási jogát a tagállamok számára, ehhez pedig egységes irányelvre van szükség. Helyesnek tartja, hogy a GMO-kal kapcsolatban bővülnek a tagállamok beavatkozási lehetőségei és átláthatóan alakíthatják ki saját megítélésük szerint a korlátozás mértékét. Ezen túlmenően, a korlátozás a szomszédos országok meghatározott határzónáiban is érvényesek lesznek. Az egységes szabályozás megoldás lehet a biotechnikai cégek jogi támadásaival kapcsolatos tagállami félelmekre is. Természetesen a végrehajtásban nagy felelősség hárul a tagállamokra, határidőket kell betartani és betartatni.

Ezzel kapcsolatban az EU intézményeit is kötelezettségek terhelik, mint például a kereskedelmi megállapodások esetében. Ezek tárgyalásakor – mint az éppen folyó TTIP esetében –, koherens álláspontot kell képviselni. A kereskedelmi szerződések megkötése után is meg kell, hogy maradjon a tagállamok joga a GMO-k termesztésének / forgalmazásának tiltására; egészségügyi okokból, a biológia sokféleség és az ökoszisztéma megőrzése érdekében – hangsúlyozta a szocialista képviselő.

Csúsztat a kormány GMO ügyben

Az LMP szerint alaptalan az a sikerpropaganda, amit a kormány folytat az Európai Parlament GMO-k szabályozására vonatkozó döntésével kapcsolatban. Az EP döntése alapján ugyanis mostantól a tagállamok dönthetnek a GMO-k engedélyezéséről vagy betiltásáról: ez ugyanis növelheti a génmódosított élelmiszerek európai jelenlétét. Az LMP szerint valódi megoldást csak a GMO-k uniós szintű betiltása jelentett volna.

Az LMP támogatja a kormány azon célkitűzését, mely szerint hazánk GMO mentességét minden áron fent kell tartani, ugyanakkor nem érti, hogy miért értékeli sikerként az Európai Parlament legutóbbi vonatkozó döntését. Az LMP álláspontja szerint ugyanis hazánk élelmiszerbiztonsága nem garantálható, amennyiben nemzetállami hatáskörben lehet dönteni a GMO-k engedélyezéséről. Ha ugyanis a szomszédos országok engedélyezik a génmódosított élelmiszerek használatát, az ott termesztett génmódosított növények természetes úton, vagy akár illegális kereskedelem során vetőmag formájában hazánkba kerülhetnek, ahogy az az elmúlt években is rendszeresen megtörtént.  A korábbi GMO szennyezések világosan bizonyítják, hogy a Magyarországon korábban bevezetett nemzeti tilalom önmagában nem lehet elegendő, a biztonság garantálásához regionális együttműködésre van szükség. Ezért az LMP a genetikailag módosított növények az Unió teljes területére vonatkozó betiltását tekinti megoldásnak.

Budapest, 2015. január 14.
Sallai R. Benedek,
a Fenntart fejlődés bizottság elnöke

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás