A rovat kizárólagos támogatója

Itt a smonca, hol a smonca. Politikusok mutatják be. Ma még nem tiltott játék. Most itt hesszelünk azért neki. Mesügék nem vagyunk. Reméljük mindezt a robotok nem szúrják ki és nem kapunk felszólítást, mint minap, hogy törlik az FB-lapot, mert a közösségi elveket sértettünk.

Teljesen zavarban vagyunk, mert abban a hitben írtunk, hogy éppen ezt a célt szolgáljuk.  Viszont most már úgy tűnik nem az a bolsevik álláspont, amit felé vezetjük a nyájas és szemlélődő olvasót és ezt a ’robotok’ is kiszúrták. Milyen intelligensek, már az érdekek belátására és érvényesítésére is képesek.
*
Agrárminisztérium: széles a fenntartható gazdálkodási gyakorlatok tárháza MTI, 2023. október 13. – utánközlés magyarhirlap.
„Nagyon sok olyan, a termelési folyamatba beépíthető és alkalmazható, illetve a fenntartható törekvéseknek is megfelelő gazdálkodási gyakorlat (sic!) van, amely a megváltozott klimatikus viszonyaink között előnyös tud lenni a hazai gazdálkodóknak – ismertette a minisztérium pénteki közleménye szerint Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára csütörtökön a CIB csoport szakmai konferenciáján, Bugyin.”

– Ha már gyakorlat, akkor mit terjesztünk éppen? Pontosan miről is van szó? Mik azok a megfelelő gazdálkodási gyakorlatok, amelyek már gyakorlatban vannak, de amiket mégsem használunk ki? Ezt a Bugyin élők is tudni szeretnék. Nincs ló és így lótrágya sem? Kevés a szervestrágyázás? Et cetera…

„Feldman Zsolt előadásában hangsúlyozta, hogy az elmúlt években Európában különösképp erősödött a nyomás (sic!) az agráriumot érintő fenntarthatósági kérdésekben: »egyrészt az uniós szabályozások révén, másrészt a fogyasztók részéről, de harmadrészt ugyanakkor a saját gazdálkodói érdek is, hogy a természeti erőforrásokkal megfelelően gazdálkodjunk«.”

– Akkor ez most brüsszeli nyomás a környezetvédelemért is felelős (haha) tárcánál. Nem elég, hogy neki termeltetni kell.

„Kiemelte a talaj védelmével, talajszerkezet javításával és a vízmegtartással kapcsolatos előírásokat, amelyek érvényesítésére kötelező jelleg hiányában is óriási szükség lenne (sic!) gazdálkodói oldalról Magyarországon, különös tekintettel a klímaváltozás negatív hatásainak ezek révén történő enyhítésére.”

– Ha óriási a szükség, akkor miért nem kötelező, Csücske? Ez, akkor a szántás mellőzése lenne és az ekék beolvasztása. A Glifódoktornak (világot látott mezőgazdasági grafikus) mégis lesz bro/unzszobra a Kossuth téren? Font rokona Feldman jogász személyesen celebrálja majd ezt a műveletet?

„Az államtitkár kifejtette, hogy a tavalyi energiaválság rámutatott az input költségek racionalizálásának fontosságára. Emiatt fontos cél, hogy az ezek optimalizálásában nagy segítséget nyújtó precíziós (sic!) gazdálkodásban rejlő lehetőségeket a közepes és kis agrárvállalkozások is megismerjék és alkalmazzák. A 2021. évi precíziós pályázaton több mint 2.600 gazdálkodó kapott csaknem 200 milliárd [!] forint értékben segítséget a technológia beszerzéséhez és alkalmazásához – tette hozzá.”

– Gondolom, akkor már 200 milliárdért ritkán precíziós a mi mezőgazdaságunk. Ez most persze éppen minisztériumi divatszó, ami nem jelent valójában semmit, így az kap, aki a mi emberünk. Pontosabban fedélzeti komputerrel ellátott traktort jelent szatellitkapcsolattal, drónokkal és optikailag felismert gyomokkal, ami után a mögötte húzott permetezőből különféle tankok tartalma kerül ki az elméletileg felismert gyomokra. A fiatal gazda eközben ex-Krauszné koncerten nyomogatja a mobilt, ami vezérli a cuccot. Csányi és Mészáros talán tud ilyesmit venni (talán Lázár is), de a glyphosate használatához (amit Nagy ’putyi’ István támogat) minek efféle. Azt kifújjuk oszt’ jónapot. Az egész kamucucc sem kell hozzá. Ne feledjem, távértékeléssel működő botanikus még a PC-világában sincs. Szóval nem precíziós ez, csak gazdagparasztvakítás. Téglásbodzáson is hegyesen kiköpött a jegyző.

„Feldman Zsolt ismertette: komoly lehetőséget jelent a szektornak, hogy az uniós vidékfejlesztési források mellé a kormány döntése értelmében 80 százalékos kiegészítő társfinanszírozás társul. Ennek köszönhetően lehetséges az Európai Unió által elvárt legalább 30 százalékos költési aránynak való megfelelés teljesítése a különböző zöld típusú (sic!) vidékfejlesztési pályázati felhívásokon úgy, hogy közben 1.500 milliárd forint áll rendelkezésre mezőgazdasági és élelmiszeripari beruházásokra 2027-ig. Így biztosítható a hazai mezőgazdasági és élelmiszeripari üzemek zöld átállása (sic!) is, amelyek nemcsak környezetvédelmi, hanem gazdasági hasznot [?] is hoznak majd.”

– Szóval pénz is van. Vagy lesz. Tény, hogy a mezőgazdaság valahogyan bezöldül. A glyphosate használatát ugyan támogatjuk, valamint a szervestrágyázás és az öntözés területén sem lépünk előre. Szövegben, szóvirágokban viszony nyomulunk, így Bugyin mindenki örül. A CIB is.

„Kitért arra is, hogy jelentős adminisztrációs terhet ró (sic!) a mezőgazdaságban tevékenykedőkre az unió fenntarthatósági feltételeinek való megfelelés dokumentálása. Mint minden szabályozás, ez is uniformizált, mindenkire ugyanazok a kritériumok érvényesek, ami a mezőgazdaság, a termőföld, a gazdaságok sokfélesége okán az egyedi alkalmazása során gyakran jelent komolyabb nehézséget. Ez érvényes a zöld szempontoknak megfelelés esetén is – hangsúlyozta az államtitkár a minisztérium közleménye szerint.”

– Kétségtelenül, a kamu dokumentálása fölöttébb megterhelő. Pedig hát nekünk hihetne az EU, hiszen itt olyan lombkorona sétányok épültek már, hogy húsz év múlva lesz hozzá lombkorona, vagyis már az élen loholunk a zöldítésben. Már egymáséiban.
*
Áder János: meg kell teremteni a feltételeit a körforgásos gazdaságnak MTI, 2023. október 17. – utánközlés Agrotrend.

„A fenntarthatóság alapvetően nem a természeti környezetről, hanem a fiatalok, a következő generációk jövőjéről, életéről (sic!) szól – jelentette ki Áder János volt köztársasági elnök kedden Kecskeméten.”

– A rossz hírem (k)Áder úr az, hogy a fenntarthatóság alapvetően a természetről szól, amelynek hozadéka, hogy a jövő nemzedéke élhető környezetbe kerül. Szóval előbb hüllők voltak, akik tojást tojtak, amikből aztán végül tyúk is lett. Ilyen ez a fránya koherencia. Már elfelejtette?

„A Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke a Neumann János Egyetemen tartott előadását követően újságíróknak egyebek mellett arról beszélt: a diákoknak, egyetemi hallgatóknak szóló előadásai fontos üzenete, hogy van megoldás (sic!). Sok olyan fiatal van közöttük, akik kerestek és találtak ilyen megoldásokat (sic!) egy-egy fontos részterület problémáira – tette hozzá.”

– Ja, az a kekva, amiben hozzáértő egy sincs, csak pártkatona? Szóval a diákok, az egyetemi hallgatók a pillanatnyi megoldás. Mit is fedeztek fel, és pontosan kik? Vagy maradjanak csak szorgalmas Anomínuszok? Elmondja majd helyettük a sporthorgász (k)Áder, amit tudnunk kell. Helyett cserélhetnének már most is a hallgatók a rendszeridegen tanáraikkal? Kecskeméten biztosan?

„Aláhúzta: a közelmúltban megrendezett Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expo is arról szólt, hogy a legkülönbözőbb kérdésekben – így a talajmegóvásban, a vízbázisok megőrzésében, a szennyvíz- és hulladékkezelésben – remek magyar ötletek, találmányok (sic!) születtek az elmúlt időszakban. Ezeket »használnunk kell a jövőben, mert így sok későbbi bajtól óvhatjuk meg magunkat« – tette hozzá.”

– Ötletek már vannak, megvalósítás még nincs. A népszerű, bár angolul nem beszélő Áder úr (így volt EP képviselő) felmutatja a ’Kell!’ táblát. A lelkes diákság a sipkáját feldobja, de az minduntalan visszaesik.

„Rámutatott: mindenki tehet a saját családjában, környezetében a fenntarthatóságért. Tudva például, hogy mindössze egyetlen csepp étolaj 1000 liter vizet képes elszennyezni, rengeteget számít már az is, ha valaki összegyűjti a háztartásában elhasznált olajat és leadja egy Mol-benzinkúton. Ebből azután az olajtársaság üzemanyag-adalékot állít elő. Ahogyan az is teremtett világunk és természeti értékeink megóvásának része, ha a műanyag vizes és üdítős palackokat szelektíven gyűjtjük össze, majd januártól az üvegekkel együtt betétdíjas termékként visszaváltjuk – sorolta.”

– Szóval gyűjtsük és vigyük vissza. Vezessünk felelős életvitelt a 40 m2-es lakásainkban, ahol a szelektív kukáink már elfoglalták a konyha felét.

„Ugyanakkor vannak olyan ügyek, amelyek csak globálisan kezelhetők: ilyen az üvegházhatású gázok kibocsátásának mérséklése, amihez méreteinek arányában Magyarország is hozzá tudja tenni a maga kis részét, ám a nagy kibocsátók szándéka és cselekvése nélkül ez szinte észrevehetetlen (sic!) – mondta.”

– Így hát nálunk is a készülődő akkumulátornagyhatalom többet bocsát ki ebből (úgysem veszik észre), mint a korábbi porb@fingó.

„A párizsi megállapodás lényegében erről szólt, ám az azóta eltelt 8 évben a helyzet nemhogy javult volna, de még tovább romlott. Ez is arra figyelmeztet, hogy »nem állhatunk meg és nem ragadhatunk meg Párizsnál (sic!)«, további egyeztetésekre van szükség – közölte Áder János.”

– Én szívesen megragadnék ott mondta Manyi (aki még sohasem járt ott), aki Arankát látogatta meg. Szabásmintákat kért kölcsön. Ez is újrahasznosításnak számít?

„Jelezte: személyes meggyőződése szerint ebben a témában szükség van a Föld károsanyag-kibocsátásának 80 százalékáért felelős legfejlettebb államokat tömörítő G20-ak megállapodására és egy, a jelenleginél szigorúbb szabályozás elfogadására.”

– Én inkább korszerűbb technológiák terjesztésére gondolok, mint méla bizottsági ülésekre, ahol Áder hajdani kollégái ücsörögnek és hegyezik a tavalyi zabot.

„Áder János emlékeztetett: 2009-ben átléptük azt a határt, amit a bolygó természetes regenerálódó képessége kezelni tud. Azóta ez a folyamat egyre több szempontból, egyre jelentősebb mértékben van jelen, ami bolygónk sok ezer (sic!) éves belső egyensúlyi állapotát bontja, bonthatja meg. Mindez azt mutatja, hogy a jelenlegi »dobd el és vásárolj másikat« logikára épülő, úgynevezett lineáris gazdasági modell fenntarthatatlan.”

– Sok ezer éves? Nem jelentősen alul becsült érték ez? A percekig lineárisnak tűnő Manyi értetlenül meredt rám. Náluk a három királylány egymás ruháit hordta, némi átalakításokkal a három királyfiakét is. Mostanában meg nem is vásároltak semmit, pedig a kőbányai kínai piacon vásároltakat szívesen eldobták volna. ’Válcság van’ – mondta, de meg sem hallottam.

„Meg kell teremteni a feltételeit a körforgásos gazdaságnak, egyebek mellett a hulladékok visszagyűjtésével és újrahasznosításával – jelentette ki. Emellett fontos, hogy amikor új beruházásokon gondolkodunk, a gazdasági haszon mellett azok környezeti hatásaira is tekintettel legyünk, azokat a többi tényezőhöz hasonlóan beárazzuk – fogalmazott.”

– Szóval (k)Áder úr smoncái már elég régóta körben forognak. Szerintem nem ez vezet megoldáshoz, hanem azok az elmaradt beruházások, amelyek ezt a célt szolgálták volna. Helyettük viszont vannak stadionok, és Csülök még mindig olimpiáról álmodozik, ahol ő Pancho-nak öltözve rúgja el a kezdőkörről a labdát, aztán meg akármi is történhet. Fő, hogy jól szórakozzunk – ahogy a hirdetésben elhangzik.

Darvas Béla

Nyitókép: Depositphotos

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás