A Benelux államok után hazánk a leginkább urbanizált EU-s ország. Eddig már 2 megyényi területet lebetonoztunk. Miért veszélyes a vizeinken tapasztalható túlzott vízügyi beavatkozás és a miért veszélyeztettek a hazai kisvízfolyások? Mi az az urbanizációs ökológia? Mai podcastunk vendége Dr. Weiperth András biológus, a MATE Természetesvízi Halökológiai Tanszékének tudományos munkatársa.
Drámai sebességgel változnak a fajok a Kárpát-medencében Weiperth András szerint az emberi tevékenység is felelős azért, hogy mára a világ szinte összes faja küzd egymással a túlélésért, és idővel csak a legrátermettebbek maradhatnak életben. Hozzuk-visszük őket a kontinenseken át, miközben a rendszerváltás óta megdupláztuk itthon a lebetonozott területeink méretét. 7 év alatt világelsők lettünk az idegenhonos tízlábú rákok hazai megjelenésében: már 13 leírt invazív faj jut a 3 őshonos rákfajunkra (kecske, folyami, kövi)
1970 – 2014 között a magyar tenger vízgyűjtő területének a 34 %-a valamilyen urbanizáció hatásnak volt kitéve. Milyen hatásai lesznek a Balaton „tönkrebetonozásának”? Hogyan változik az inváziós halfauna – és milyen halat együnk a Balatonnál?
A klímaváltozás és a balatoni szeles időszakok száma. Kell-e kotorni vagy nem?
Hobbiállattartók felelőssége Floridától Magyarországig EU-s feketelistán a vörös mocsárrák, és a kínai gyapjasollós rák. Hogyan szorítsuk vissza a féllegális/illegális állatkereskedelemet, A Büntetés vagy a szemléletformálás célravezetőbb?
Megemlékezés a 6 éve elhunyt Puky Miklósról akinek köszönhető pl. a békamentés civil aktivistákkal és színészekkel az „Üvegtigrises” Garancsi-tó környékén – és a kárpát-medence számos területén. Miklós egyik szerzője volt a Békamentő praktikumnak. Békamentő praktikum – Kétéltűmentő akciókhoz
Ipari melegvíz kibocsátás hosszú idejű vizsgálata a Ráckevei-(Soroksári)-Duna-ág elővilágára (2018-2021) kutatás kapcsán beszéltünk a Ráckeve-Soroksári Duna-ág olajszennyzéséről, és a Fudan Egyetem/diákváros ill. a vízminőség kapcsolatáról, a Paksi atomerőmű bővítés és a dunai hűtővíz hőmérsékleti problémáiról.
A Benelux államok után hazánk a leginkább urbanizált ország az EU-ban. Az ottani 30 % után nálunk 23 % a beépítettség. Ez olyan mintha már Fejér-megye és Komárom-Esztergom megye teljes területét betonnal öntöttük volna le, amihez kevés faj tud adaptálódni, miközben egyesek képesek megtelepedni, majd nagyon gyorsan terjednek az ember által átalakított tájban. Ehhez jön még a ¾ Pest megyényi területű úthálózat, és a gyarapodó ipari parkok.
Sarkadi Péter mai beszélgetőtársa biológus, aki főleg a vonalas létesítmények ökológiájával foglalkozik, de emellett szóba kerül még pl.
Rozsdaövezet vagy zöldövezet? Napelemparkok szántóföldön, és mire jó az elrontott fásítás, az energiaültetvény, ami csak egy agrársivatag.
Hogyan hat a klímaváltozás a hazai kisvízfolyásokra? Miért növeli a klímaváltozás kárait a folyószabályozás? Mi történt a somogyi Koppány vízgyűjtőjével?
Mi az urbanizációs ökológia? Milyen kérdésekre keresik a választ a tanszékünkön.
a Kelet-Ázsiából származó ezüstkárász – más néven jövevényponty – hogyan szorítja ki az arany-, más néven széles kárászt az európai és benne a magyarországi vizekből, élőhelyeiről.
„Antihungarikum”: ipari melegvíz/termálvíz mint inváziós hotspotok a hazánkban leírt idegenhonos halak, tízlábú rákok, víz teknősök példáján.
Útökológaiai kutatások: vonalas építmények hatásai az élővilágra, különös tekintettel a felszíni vizekre
Dr. Weiperth András biológus, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Természetesvízi Halökológiai Tanszékének tudományos munkatársa 10 év alatt 5 akadémiához tartozó intézményben dolgozott, de ugyanazon a helyen, eszközökkel, témákon. Az egyetemen 2 év alatt pedig 3 helyen volt ugyanazon beosztásban, így beszélt a hazai és az európai kutatási projektek alapvető különbségéről, a kiszámíthatóságról – mely a nyugati modellek előnye.
A beszélgetés az urbanizációs ökológus- biológus meglehetősen biodiverz budai otthonában készült.
A 2020 április 22-én, a Föld Napján indult podcastunk adásait meghallgathatja Soundcloud oldalunkon, elérheti az anchor megosztón keresztül több alkalmazásban (breaker; google podcast; overcast; pocket cast; RadioPublic; ezekben fel is iratkozhat ránk)
Podcastunk RSS-csatornája itt található.