Hirdetés
Forrás: index.hu
Mostanra tudjuk, hogy a mikroműanyagok ott vannak az óceánokban, a folyókban, termőföldben, sőt az Antarktisz védett területein is. Bekerültek az emberek és az állatok táplálékába, és lerakódnak az emberi szervezetben is. Így aztán annyira nem is meglepő, hogy a Nankingi Orvostudományi Egyetem kutatása szerint a műanyag részecske az emberi bélrendszer gyulladásos megbetegedéseiért is felelős.

Yan Zhang kínai kutató kollégáival az emberi széklet elemzésekor összefüggést mutatott ki a mintákban talált mikroműanyagok és a gyulladásos bélbetegség között. A mikroműanyagok (MP-k) emberi szervezetbe jutása kikerülhetetlen a különféle élelmiszerekben és ivóvízben található MP-k általános jelenléte miatt. Az, hogy ezek bevitele mekkora kockázatot jelent az emberi egészségre, messze nem tisztázott.

A kínai kutatók most először vizsgálták az IBD, vagyis a bél gyulladásos betegsége és a mikroműanyagok közötti összefüggést a beteg és egészséges emberek székletében található MP-k kapcsán. A kutatások megállapították, hogy az IBD-s betegek székletében lévő MP-koncentráció jelentősen magasabb volt, mint az egészséges embereknél. Összesen 15-féle mikroműanyagot azonosítottak a székletben, a legdominánsabbak a polietilén-tereftalát és a poliamid voltak.

Bizonyítékokat találtak arra vonatkozólag is, hogy a betegség súlyossága és a mikroműanyag koncentrációja között is összefüggés van.

Egy kérdőíves felméréssel kombináltuk a kutatást, és arra a következtetésre jutottunk, hogy az ivóvíz és az élelmiszerek csomagolása, valamint a porexpozíció, azaz a pornak való kitettség fontos forrásai az emberi műanyagmérgezésnek  – fejtette ki tanulmányában Yan Zhang, hozzátéve: az immár globális probléma további kutatásokat igényel.

A tanulmányban leírtakról dr. Fekete Bálint klinikai genetikus elmondta, hogy egyre több, mikro- és nanoműanyaggal kapcsolatos egészségügyi kockázatra derült fény az utóbbi időben. Ezek közé tartozik az említett gyulladásos bélbetegségekkel való összefüggést vizsgáló tudományos közlemény is, amely ráirányítja a figyelmet arra, hogy ezen műanyagok hogyan változtathatják meg potenciálisan rossz irányba az immunrendszer és a mikrobák rendszerét.

Mivel sejtszinten már számos negatív hatás ismert, mint például a sejthalál előidézése vagy jelátviteli folyamatok megzavarása, várható volt, hogy ezeket előbb-utóbb konkrét betegségekhez fogjuk tudni kapcsolni. Számos kutatás van ezzel kapcsolatban folyamatban

– mondta el a genetikus, aki figyelmeztetett arra is, hogy a gyulladás nem feltétlenül manifesztálódik könnyen észrevehető, jól megfogható formában. Számos emberben azonban vizsgálatokkal kimutathatók ennek jelei: a gyulladásos markeremelkedés vagy a krónikus alacsony intenzitású gyulladás, amelyekről már tudhatjuk, hogy szintén negatív hatással lehet az egészségünkre hosszú távon.

mikroműanyagok asztali só kristályain Paulo De Oliveira Biosphoto via AFP

„Ezen alacsony intenzitású gyulladások emelkedett betegségkockázatot jelentenek, végső soron pedig megrövidíthetik az életünket. Ezért is érdemes törekedni arra, hogy kiiktassunk az életünkből minden olyan tényezőt, amely krónikus gyulladást előidézhet. Sajnos úgy tűnik, a mikro- és nanoműanyagok is ezek közé tartoznak” – folytatta dr. Fekete Bálint.

Az ilyen negatív hatásokat vizsgáló szakemberek már régóta arra ösztönöznek, hogy az emberek tudatosabban vásároljanak, és a lehető legtöbb olyan terméket iktassák ki az életükből, ami potenciális kockázatot jelent. Az egyszer használatos műanyag csomagolóanyagok, ezen belül a PET-palackok mind kockázatot jelentenek, nemcsak a környezetre, hanem már a saját egészségünkre is.

Érdemes alternatív megoldások felé fordulni: egyre többen választják a saját fémkulacsot, bevásárlásnál a tartósabb szövetszatyrokat vagy az akárhányszor újrahasznosítható alumíniumdobozos italokat.

Kapcsolódó anyagok:

Brutálisan sok mikroműanyag van szennyvízeinkben

Kell literenként 300000 mikroműanyag szemcse? Igyál palackos vizet! Nanoműanyag-havazás a lakásban

Kikerülhetőek a mikroműanyagok?

Sima forralással kiszedhető az otthoni csapvízből a káros és veszélyes mikroműanyag

10 aggasztó statisztika a bolygógyilkos Fast Fashionról

A műanyag több üvegházhatásúgáz-kibocsátásért felel, mint a légi közlekedés és a hajózás

Brutális környezetszennyezés a fast fashion valódi ára

Gyermekeink egészségét veszélyeztetjük a műfüves és a gumiburkolatú játszóhelyekkel

Már a Dunából is kimutathatóak az örökéletű méreg PFA-vegyületek

Műanyaglágyító ftalátok az élelmiszerekben – hormonmoduláns mustra a csomagolt élelmiszerekben

Zöld hét 2024/4 Fókuszban a víz

Mikroműanyag-eső hullott Új-Zélandon

Aki műanyagot vet, mikroműanyagot arat

Gyógyszermaradványokat és mikroműanyagot is találtak a Balatonban

Nagymértékben növekedett az óceánokban a mikroműanyagok mennyisége

Némelyik tóban már több a mikroműanyag, mint az ócenánokban

Növényi szűrővel a mikroműanyag szennyezése ellen

20 év alatt megháromszorozódhat az óceánokba kerülő műanyag

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás