Gyorsan esik vissza a Nobel-díjasaira büszke Magyarország tudományos teljesítménye nemcsak a világ egészéhez, de a régió országaival összevetve is, ahogy a tudományra fordított állami kiadások is folyamatosan csökkennek.
Lakosságarányosan a magyar tudományos publikációk számában 1996 és 2002 között a 29-30. helyen állt Magyarország, majd 2003 és 2010 között a 40. helyig csúszott vissza, 2021-re az 51. helyre volt elegendő. Csak Bulgáriában és Romániában alacsonyabb a tudományos teljesítmény az Európai Unióban.
Számokban: az alapkutatásra, műszaki fejlesztésre és a felsőfokú oktatásra 2004 és 2010 között stabilan a GDP 2,2-2,4 százalékát költötte az állam. A Fidesz hatalomra kerülése gyors leépülést hozott, 2021-ben már nem érte el a GDP 2 százalékát az ezekre szánt erőforrás.
Felülnézet: Bár a GDP-arányos k+f kiadás magas, de ez az üzleti szektor kiadásainak köszönhető. A magyar állam kifejezetten keveset költ erre, az egyik sereghajtó Európában. Néhány külföldi nagyvállalat adja a teljes hazai k+f kiadás java részét, motivációjuk pedig sok esetben az adók csökkentése.
Mi várható? Javulásra így a jövőben sincs sok esély.
Az elmúlt években az MTA kutatóhálózatának leválasztása körüli viták kötötték le a tudományos közeget, és hasonlóan kontraproduktív az egyetemi alapítványi rendszer körüli huzavona is.
Újabb NER-es fogalom: a KEKVA
Az idén létrehozott KEVKA-k korábban az állam által gyakorolt funkciókat és állami intézményeket – egyetemeket, múzeumokat, állami gazdaságokat, értékes ingatlanokat – kaptak meg. Korábban az egyetemek és más érintett intézmények felett az állam, pontosabban a mindenkori magyar kormány gyakorolt kontrollt. Az új törvény ezt a jogot ingyen ruházta át nem állami szereplők, a választott politikusok által nagyjából ellenőrizhetetlen szervezetek kezébe.
RÉSZLETEK: Hiába a sok kutató, egyre lejjebb csúszik a magyar tudományos teljesítmény >>>
Nyitóképen az MTA hóhéra Palkovics László egykori szakminiszter. Forrás: magyar tudományos mémek tára
Kapcsolódó anyagok:
Így nyúlja le a közvagyont a Fidesz polip KEKVA
Az MTA 8 pontban foglalta össze az akkugyárakkal szembeni aggodalmait
Az ember vége, a természet esélye
Nemzeti propaganda zöldrefestés sok-sok milliárdnyi közpénzből
Felszámoló kekva – (A) MATE s(z)aga I.
Kinevezett szakértők – A Lánczi-dinasztia
Meg lehet-e védeni az Orbán kormányától a magyar környezetet?
Palkovics agitprof László trónjának fosztása – A pölöskei mór rezignált távozása
1000 milliárdot tapsoltattak el Palkovicséknál
Ki az a Palkovics? Az akadémia hóhéra, Orbán pitbullja, vagy/és a zöldenergia támogatója
A Magyar Tudományos Akadémia és hajdani kutatóhálózata – Ítélet három év után